Facebook
Bilans 2019

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2019  »  Sporządzanie sprawozdania finansowego  »   W której pozycji rachunku zysków i strat wykazać koszty dotyczące ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

W której pozycji rachunku zysków i strat wykazać koszty dotyczące zdarzeń losowych?

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 1 (505) z dnia 1.01.2020

Nasza jednostka poniosła koszty związane z pożarem części magazynu będącego w trakcie budowy. W której pozycji rachunku zysków i strat sporządzanego zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy o rachunkowości powinniśmy wykazać koszty dotyczące tego zdarzenia losowego?

Jednostka, o której mowa w pytaniu, powinna wykazać koszty dotyczące zdarzenia losowego w rachunku zysków i strat sporządzanym według załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości, w pozycji D. "Pozostałe koszty i straty, w tym aktualizacja wartości aktywów".

Koszty dotyczące zdarzeń losowych, takich jak np. pożar, to koszty pozostałej działalności operacyjnej, bowiem koszty te w sposób pośredni wiążą się z podstawową działalnością jednostki. Ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 32 określa katalog kosztów (i przychodów), które jednostka może ująć w księgach rachunkowych jako pozostałe koszty (i przychody) operacyjne. Zalicza się do nich w szczególności koszty (i przychody) związane m.in.: z działalnością socjalną, ze zbyciem środków trwałych i środków trwałych w budowie, z odszkodowaniami i karami, z utrzymaniem nieruchomości oraz wartości niematerialnych i prawnych zaliczonych do inwestycji, czy ze zdarzeniami losowymi. Figurujące na koncie pozostałych kosztów operacyjnych koszty związane ze zdarzeniami losowymi ujmuje się w rachunku zysków i strat sporządzanym według załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości w pozycji D. "Pozostałe koszty i straty, w tym aktualizacja wartości aktywów".

Warto dodać, że pkt 6.12 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (KSR nr 11) szczegółowo omawia zasady ewidencji i rozliczania kosztów związanych ze zdarzeniami losowymi. W myśl tego przepisu do wartości początkowej środka trwałego nie zalicza się strat i szkód poniesionych w trakcie jego budowy oraz kosztów związanych z usuwaniem tych szkód. Obciążają one pozostałe koszty operacyjne.

Z KSR nr 11 wynika również, że jeśli w wyniku zdarzenia losowego uległ zniszczeniu środek trwały w budowie, to jednostka przeprowadza test na utratę wartości tego środka trwałego w budowie, dokonując ewentualnie odpowiedniego odpisu aktualizującego w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. W przypadku gdy jednostka w kolejnym okresie (okresach) poniesie koszty odtworzenia zniszczonych części oraz ewentualne dodatkowe koszty usunięcia skutków tego zdarzenia losowego, wówczas koszty tych działań ujmuje w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych, dokonując odpowiedniego odwrócenia uprzednio dokonanych odpisów z tytułu utraty wartości.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Sporządzanie sprawozdania finansowego - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.