Facebook
Bilans 2021

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2021  »  Koszty i przychody na przełomie roku  »   W księgach którego roku ująć przychody z tytułu odszkodowania za ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

W księgach którego roku ująć przychody z tytułu odszkodowania za szkodę komunikacyjną?

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 8 (560) z dnia 20.04.2022

W grudniu 2021 r. wystąpiliśmy do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania w związku ze szkodą komunikacyjną, która miała miejsce w 2021 r. Decyzję o przyznanym odszkodowaniu otrzymaliśmy w marcu 2022 r. Czy możemy ująć przychód z tytułu przyznanego odszkodowania w księgach rachunkowych 2021 r., w tym bowiem roku ponieśliśmy koszty naprawy? Sprawozdanie finansowe za 2021 r. nie zostało jeszcze sporządzone.

Co do zasady odszkodowanie ujmuje się po stronie przychodów w momencie otrzymania decyzji o jego przyznaniu. Jeżeli jednak kwota roszczenia została zaakceptowana przez obydwie strony umowy ubezpieczenia, decyzja o przyznanym odszkodowaniu wpłynęła do jednostki jeszcze przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za 2021 r., a sprawozdanie finansowe za 2021 r. nie zostało jeszcze zatwierdzone, to jednostka może, naszym zdaniem, ująć przychód bilansowy z tytułu przyznanego odszkodowania w księgach rachunkowych 2021 r.

Otrzymane w związku z powstałą szkodą komunikacyjną odszkodowanie kwalifikuje się do przychodów pośrednio związanych z działalnością operacyjną jednostki, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości. Do ewidencji pozostałych przychodów operacyjnych służy konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". Generalnie odszkodowanie ujmuje się po stronie przychodów w momencie otrzymania decyzji o jego przyznaniu, zapisem po stronie Ma konta 76-0, w korespondencji ze stroną Wn konta 24 "Pozostałe rozrachunki".

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o rachunkowości, poszczególne składniki aktywów i pasywów wycenia się stosując rzeczywiście poniesione na ich nabycie (wytworzenie) ceny (koszty), z zachowaniem zasady ostrożności. W tym celu w wyniku finansowym, bez względu na jego wysokość, należy uwzględnić m.in. wyłącznie niewątpliwe pozostałe przychody operacyjne i zyski nadzwyczajne oraz wszystkie poniesione pozostałe koszty operacyjne i straty nadzwyczajne. Zdarzenia, o których mowa w art. 7 ust. 1 ww. ustawy, należy uwzględnić także wtedy, gdy zostaną one ujawnione między dniem bilansowym a dniem, w którym rzeczywiście następuje zamknięcie ksiąg rachunkowych (por. art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości).

Z reguły przyznane jednostce odszkodowanie zalicza się do przychodów tego roku obrotowego, w którym szkoda miała miejsce. Naszym zdaniem zaliczenie przyznanego odszkodowania za szkodę komunikacyjną do pozostałych przychodów operacyjnych możliwe jest również w sytuacji, gdy środki pieniężne z tytułu odszkodowania nie wpłynęły do końca roku obrotowego na rachunek bankowy jednostki. Warunkiem jest jednak to, by kwota roszczenia została zaakceptowana przez obydwie strony umowy ubezpieczenia, decyzja o przyznanym odszkodowaniu wpłynęła do jednostki jeszcze przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za dany rok obrotowy, w którym wystąpiła szkoda, a sprawozdanie finansowe za ten rok nie zostało jeszcze zatwierdzone.

Warto dodać, że odszkodowanie otrzymane od firmy ubezpieczeniowej stanowi - na mocy art. 12 ust. 1 pkt 1 updop oraz art. 14 ust. 2 pkt 12 updof - przychód podatkowy. Rozpoznaje się go generalnie w momencie wpływu środków na rachunek bankowy podatnika.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Koszty i przychody na przełomie roku - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.