POLECAMY |
||
W grudniu 2021 r. wystąpiliśmy do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania w związku ze szkodą komunikacyjną, która miała miejsce w 2021 r. Decyzję o przyznanym odszkodowaniu otrzymaliśmy w marcu 2022 r. Czy możemy ująć przychód z tytułu przyznanego odszkodowania w księgach rachunkowych 2021 r., w tym bowiem roku ponieśliśmy koszty naprawy? Sprawozdanie finansowe za 2021 r. nie zostało jeszcze sporządzone.
Co do zasady odszkodowanie ujmuje się po stronie przychodów w momencie otrzymania decyzji o jego przyznaniu. Jeżeli jednak kwota roszczenia została zaakceptowana przez obydwie strony umowy ubezpieczenia, decyzja o przyznanym odszkodowaniu wpłynęła do jednostki jeszcze przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za 2021 r., a sprawozdanie finansowe za 2021 r. nie zostało jeszcze zatwierdzone, to jednostka może, naszym zdaniem, ująć przychód bilansowy z tytułu przyznanego odszkodowania w księgach rachunkowych 2021 r. |
Otrzymane w związku z powstałą szkodą komunikacyjną odszkodowanie kwalifikuje się do przychodów pośrednio związanych z działalnością operacyjną jednostki, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości. Do ewidencji pozostałych przychodów operacyjnych służy konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". Generalnie odszkodowanie ujmuje się po stronie przychodów w momencie otrzymania decyzji o jego przyznaniu, zapisem po stronie Ma konta 76-0, w korespondencji ze stroną Wn konta 24 "Pozostałe rozrachunki".
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o rachunkowości, poszczególne składniki aktywów i pasywów wycenia się stosując rzeczywiście poniesione na ich nabycie (wytworzenie) ceny (koszty), z zachowaniem zasady ostrożności. W tym celu w wyniku finansowym, bez względu na jego wysokość, należy uwzględnić m.in. wyłącznie niewątpliwe pozostałe przychody operacyjne i zyski nadzwyczajne oraz wszystkie poniesione pozostałe koszty operacyjne i straty nadzwyczajne. Zdarzenia, o których mowa w art. 7 ust. 1 ww. ustawy, należy uwzględnić także wtedy, gdy zostaną one ujawnione między dniem bilansowym a dniem, w którym rzeczywiście następuje zamknięcie ksiąg rachunkowych (por. art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości).
Z reguły przyznane jednostce odszkodowanie zalicza się do przychodów tego roku obrotowego, w którym szkoda miała miejsce. Naszym zdaniem zaliczenie przyznanego odszkodowania za szkodę komunikacyjną do pozostałych przychodów operacyjnych możliwe jest również w sytuacji, gdy środki pieniężne z tytułu odszkodowania nie wpłynęły do końca roku obrotowego na rachunek bankowy jednostki. Warunkiem jest jednak to, by kwota roszczenia została zaakceptowana przez obydwie strony umowy ubezpieczenia, decyzja o przyznanym odszkodowaniu wpłynęła do jednostki jeszcze przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za dany rok obrotowy, w którym wystąpiła szkoda, a sprawozdanie finansowe za ten rok nie zostało jeszcze zatwierdzone.
Warto dodać, że odszkodowanie otrzymane od firmy ubezpieczeniowej stanowi - na mocy art. 12 ust. 1 pkt 1 updop oraz art. 14 ust. 2 pkt 12 updof - przychód podatkowy. Rozpoznaje się go generalnie w momencie wpływu środków na rachunek bankowy podatnika.
|