Facebook
Bilans 2021

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2021  »  Koszty i przychody na przełomie roku  »   W księgach którego roku należy ująć pobrane przez bank ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

W księgach którego roku należy ująć pobrane przez bank opłaty za prowadzenie rachunku?

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 5 (557) z dnia 1.03.2022

W naszej jednostce na wyciągu bankowym ze stycznia 2022 r. widnieje opłata za prowadzenie rachunku bankowego w grudniu 2021 r. W którym roku należy zaksięgować te koszty?

Jeżeli bank pobrał w styczniu 2022 r. opłatę za prowadzenie rachunku w grudniu 2021 r., to koszty dotyczące tej opłaty należy zaewidencjonować w księgach rachunkowych okresu, którego one dotyczą, czyli w księgach grudnia 2021 r.

W świetle zasady memoriału określonej w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Oznacza to obowiązek ujęcia w księgach rachunkowych, a na ich podstawie w sprawozdaniu finansowym, wszystkich zdarzeń gospodarczych, jakie wystąpiły w danym roku obrotowym, bez względu na to, czy zostały one zafakturowane oraz czy zostały zapłacone. Zasada memoriału ma na celu wykazanie realnych kosztów i przychodów danego okresu sprawozdawczego. Przykładem mogą być koszty opłat bankowych pobrane w kolejnym roku obrotowym, a dotyczące roku poprzedniego. W myśl powyższej zasady, księguje się je do okresu, którego one dotyczą. Koszty opłat bankowych za prowadzenie rachunku bankowego zalicza się w księgach do kosztów podstawowej działalności operacyjnej jednostki. Biorąc pod uwagę, iż opłaty bankowe na dzień bilansowy nie widnieją na wyciągu na ten dzień, pytająca jednostka zapisu księgowego może dokonać na podstawie dowodu "PK - Polecenie księgowania".

Ewidencja księgowa opłaty za prowadzenie rachunku, dotyczącej grudnia 2021 r.,
pobranej przez bank w styczniu 2022 r.

1. PK - koszty dotyczące opłaty za prowadzenie rachunku (zapisy w księgach grudnia 2021 r.):

- Wn konto 40-2 "Usługi obce" lub 55 "Koszty zarządu",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozrachunki z bankiem) lub 30 "Rozliczenie zakupu".

2. WB - pobranie przez bank opłaty za prowadzenie rachunku (zapisy w księgach stycznia 2022 r.):

- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozrachunki z bankiem) lub 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".

Koszty i przychody na przełomie roku - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.