POLECAMY |
||
W grudniu 2021 r. spółka utworzyła bierne rozliczenia międzyokresowe na koszty energii elektrycznej, ponieważ nie otrzymała faktury za energię. Kwota zobowiązania nie była jednostce znana. Ewidencję kosztów jednostka prowadzi na kontach zespołu 4 i 5. Spółka nie jest jednostką powiązaną z dostawcą energii ani nie jest jednostką posiadającą zaangażowanie w kapitale dostawcy energii. W której pozycji bilansu sporządzanego według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości wykazać wartość dostaw niefakturowanych?
Wartość dostaw niefakturowanych na dzień bilansowy, ujętych jako bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, spółka wykaże w pasywach bilansu sporządzonego według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości, w pozycji B.III.3 lit. d) "Zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek z tytułu dostaw i usług". |
Jeżeli do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych za dany rok obrotowy do jednostki nie wpłynie faktura za wykonane na jej rzecz usługi (tu: faktura za dostawę energii elektrycznej), to w celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego, jednostka zobowiązana jest zaliczyć do kosztów danego okresu sprawozdawczego wartość wykonanych na jej rzecz usług pomimo braku faktur. Zapisów w księgach rachunkowych dokonuje się wówczas na podstawie dowodu "PK - Polecenie księgowania" sporządzonego w oparciu o umowę o świadczenie usług. W sytuacji gdy jednostka zna kwotę zobowiązania za usługę dostawy energii, dokonuje ona zapisu w księgach rachunkowych po stronie Wn konta 40-1 "Zużycie materiałów i energii" i/ lub konta zespołu 5, w korespondencji ze stroną Ma konta 30 "Rozliczenie zakupu". Saldo Ma konta 30 wykazuje się wówczas w pasywach bilansu w pozycji B.III.1 lit. a) lub B.III.2 lit. a) albo B.III.3 lit. d), jako krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług.
Natomiast, jeżeli kwota zobowiązania nie jest znana (tak jak w przypadku jednostki, o której mowa w pytaniu), to oszacowaną kwotę zobowiązania wskazane jest ująć w księgach rachunkowych jako bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Na mocy bowiem art. 39 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości, biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów dokonuje się w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających m.in. ze świadczeń wykonanych na rzecz jednostki przez jej kontrahentów, a kwotę zobowiązania można oszacować w sposób wiarygodny. Do takich zdarzeń można zaliczyć m.in. zobowiązania wynikające z przyjętych przez jednostkę niefakturowanych dostaw i usług (tutaj: z tytułu dostaw energii elektrycznej). Co więcej, według pkt 2.3 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 6 "Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe", zobowiązania wynikające z przyjętych przez jednostkę niefakturowanych dostaw i usług zalicza się do zobowiązań z tytułu dostaw i usług, i to także wtedy, gdy ustalenie przez jednostkę dokładnej ilości i/lub ceny dostawy/usługi może wymagać szacunków. Jednostka dokonuje tego zwiększając koszty działalności operacyjnej i bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. W księgach rachunkowych ujęcie wartości oszacowanego zobowiązania jako biernych rozliczeń międzyokresowych może odbyć się na podstawie dokumentu PK. Po otrzymaniu faktury jednostka ujmie w księgach rachunkowych ewentualne różnice między oszacowaną kwotą a kwotą wynikającą z faktury.
Ewidencja księgowa utworzenia biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów 1. PK - utworzenie biernego rozliczenia międzyokresowego kosztów w jednostce ewidencjonującej koszty na kontach zespołu 4 i 5: - Wn konto zespołu 5, |
Wartość dostaw niefakturowanych ujmuje się w pasywach bilansu sporządzanego według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości, jako zobowiązania z tytułu dostaw i usług, bez względu na to czy zostały zaksięgowane na koncie 30 czy 64-1, w pozycji:
Jednostka, o której mowa w pytaniu, wartość dostaw niefakturowanych ujętych na koncie 64-1 wykaże w pasywach bilansu w pozycji B.III.3 lit. d).
|