POLECAMY |
||
W jaki sposób powinniśmy wycenić na dzień bilansowy posiadane przez naszą spółkę krótkoterminowe aktywa finansowe, jeżeli do ich wyceny nie stosujemy przepisów rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych?
Jeżeli jednostka spełnia warunki określone w art. 28b ustawy o rachunkowości, to może do wyceny aktywów finansowych nie stosować przepisów rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych. W takiej sytuacji posiadane krótkoterminowe aktywa finansowe wycenia nie rzadziej niż na dzień bilansowy na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 5 ustawy o rachunkowości. |
W świetle ustawy o rachunkowości krótkoterminowe aktywa finansowe zalicza się do inwestycji krótkoterminowych, które w myśl art. 28 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy według ceny (wartości) rynkowej albo według ceny nabycia lub ceny (wartości) rynkowej, zależnie od tego, która z nich jest niższa albo według skorygowanej ceny nabycia - jeżeli dla danego składnika aktywów został określony termin wymagalności, a krótkoterminowe inwestycje, dla których nie istnieje aktywny rynek, w inny sposób określonej wartości godziwej.
Decyzję w sprawie metody wyceny na dzień bilansowy krótkoterminowych aktywów finansowych podejmuje kierownik jednostki i zapisuje w zasadach (polityce) rachunkowości.
Przypominamy, że do krótkoterminowych aktywów finansowych zalicza się te aktywa finansowe, które są płatne i wymagalne lub przeznaczone do zbycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub od daty ich założenia, wystawienia lub nabycia, albo stanowią aktywa pieniężne. W bilansie sporządzanym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości prezentuje się je w pozycji B.III. "Inwestycje krótkoterminowe", jako udziały lub akcje, inne papiery wartościowe, udzielone pożyczki, inne krótkoterminowe aktywa finansowe oraz środki pieniężne i inne aktywa finansowe.
|