POLECAMY |
||
Część sald naszych zobowiązań potwierdziliśmy w ramach potwierdzeń sald otrzymanych od kontrahentów. Zobowiązania wobec kontrahentów, którzy nie zwrócili się do nas o potwierdzenie sald swoich należności, nie są potwierdzone, gdyż nie wysyłaliśmy prośby o potwierdzenia sald swoich zobowiązań. Jak należy udokumentować inwentaryzację niepotwierdzonych zobowiązań?
Inwentaryzację zobowiązań w świetle wymagań ustawy o rachunkowości przeprowadza się w drodze porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji realnej wartości tych składników. W sytuacji opisanej w pytaniu, jednostka może przeprowadzoną weryfikację udokumentować np. protokołem weryfikacji. Posiadane potwierdzenia sald swoich zobowiązań jednostka wymieni wówczas w tym protokole, jako dokumenty potwierdzające realność, poprawność i wiarygodność sald. |
Ustawa o rachunkowości nakłada na jednostkę obowiązek inwentaryzacji rozrachunków drogą potwierdzenia sald jedynie w odniesieniu do należności od kontrahentów. Dłużnik nie ma ustawowego obowiązku występowania o potwierdzenie sald swoich zobowiązań. Bierze on jednak czynny udział w uzgadnianiu sald. Jednostka (dłużnik) wezwana do potwierdzenia salda powinna potwierdzić zgodność salda lub zgłosić swoje zastrzeżenia. W ten sposób zostanie zinwentaryzowana należność u wierzyciela oraz zobowiązanie u dłużnika.
W świetle art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości, zobowiązania wobec kontrahentów jednostka inwentaryzuje drogą porównania danych ujętych w księgach rachunkowych z odpowiednimi dokumentami, w tym przesłanymi przez kontrahenta i weryfikacji ich wartości (tzw. metoda weryfikacji). W drodze weryfikacji przeprowadza się inwentaryzację zobowiązań publicznoprawnych, zobowiązań wobec pracowników, wobec osób nieprowadzących ksiąg rachunkowych, a także inwentaryzację zobowiązań z tytułu dostaw i usług w odniesieniu do których nie otrzymano prośby o uzgodnienie salda oraz których salda zostały potwierdzone jeszcze przed dniem bilansowym, np. na 30 listopada.
W odniesieniu do metody weryfikacji termin i częstotliwość inwentaryzacji aktywów i pasywów zostaje zachowana, jeśli inwentaryzacja zostanie przeprowadzona na ostatni dzień roku obrotowego (por. art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Nieprawidłowości ujawnione w trakcie inwentaryzacji przeprowadzonej m.in. w drodze weryfikacji sald kont księgowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji (por. art. 27 ustawy o rachunkowości).
Inwentaryzacja zobowiązań w drodze weryfikacji polega na porównaniu zapisów na kontach księgowych z dowodami księgowymi oraz porównaniu zgodności sald z treścią dowodów księgowych. Celem weryfikacji jest stwierdzenie, czy rzeczywiście posiadane dokumenty potwierdzają istnienie, realność i wiarygodność określonego salda, a także poprawność jego wyceny. Z reguły inwentaryzację zobowiązań w drodze weryfikacji przeprowadza dział księgowości. Czynnościom weryfikacji towarzyszą wydruki z programu finansowo-księgowego w formie zestawień zobowiązań, zapisów na kontach kontrahentów. Fakt przeprowadzenia weryfikacji potwierdza się adnotacją na weryfikowanych kontach księgowych.
W celu udokumentowania inwentaryzacji drogą porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji ich wartości sporządza się protokół. Protokół weryfikacji można sporządzać dla pojedynczego konta, dla zespołu kont lub można sporządzić protokół zbiorczy dla wszystkich kont podlegających w jednostce inwentaryzacji metodą weryfikacji. Wzory protokołów weryfikacji sald, sposób przeprowadzania inwentaryzacji drogą porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników powinna określać instrukcja inwentaryzacyjna.
Należy jednak podkreślić, iż z art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości wynika obowiązek inwentaryzacji zobowiązań w drodze weryfikacji. By spełnić wymagania ww. ustawy, pytająca jednostka powinna ująć wszystkie salda swoich zobowiązań w protokołach weryfikacji, czyli również uzgodnione w drodze potwierdzenia sald z wierzycielem.
|