POLECAMY |
||
Spis z natury środków trwałych przeprowadziliśmy na 24 listopada 2019 r. W grudniu 2019 r. sprzedaliśmy jeden ze środków trwałych, zatem stan księgowy według wartości początkowej środków trwałych będzie się różnił od stanu z dnia inwentaryzacji. Czy w protokole z rozliczenia inwentaryzacji powinniśmy ten fakt ujawnić? Jak udokumentować stan środków trwałych na 31 grudnia 2019 r.?
W protokole z rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych sporządzonym po przeprowadzonej inwentaryzacji na 24 listopada 2019 r. jednostka uwzględni tylko stan środków trwałych ustalony na ten dzień. Stan środków trwałych na 31 grudnia 2019 r. powinien zostać ustalony według zasad określonych w art. 26 ust. 3 pkt 1 ustawy o rachunkowości, czyli tu: poprzez odpisanie stanu na 31 grudnia 2019 r. od stanu stwierdzonego spisem z natury przeprowadzonym w listopadzie 2019 r. Ustawa o rachunkowości nie wskazuje, jakim dokumentem należy udokumentować dopisanie lub odpisanie od stanu stwierdzonego drogą spisu z natury przychodów i rozchodów (zwiększeń i zmniejszeń), jakie nastąpiły w jednostce między datą spisu a dniem ustalenia stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych. |
Inwentaryzację środków trwałych przeprowadza się generalnie na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Jednak termin i częstotliwość inwentaryzacji środków trwałych w drodze spisu z natury uważa się za dotrzymany, jeżeli inwentaryzację rozpoczęto nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończono do 15 dnia następnego roku. W takim przypadku ustalenie stanu następuje przez dopisanie lub odpisanie od stanu stwierdzonego drogą spisu z natury - przychodów i rozchodów (zwiększeń i zmniejszeń), jakie nastąpiły między datą spisu a dniem ustalenia stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych, przy czym stan wynikający z ksiąg rachunkowych nie może być ustalony po dniu bilansowym (por. art. 26 ust. 1 pkt 1 i art. 26 ust. 3 pkt 1 ustawy o rachunkowości). Jeżeli rok obrotowy jednostki jest zgodny z rokiem kalendarzowym, to jednostka mogła przeprowadzić inwentaryzację środków trwałych w drodze spisu z natury w okresie pomiędzy 1 października 2019 r., a 15 stycznia 2020 r. Jednostka, o której mowa w pytaniu, powinna zatem stan stwierdzony podczas inwentaryzacji przeprowadzonej na 24 listopada 2019 r. odpowiednio powiększyć o przychody i pomniejszyć o rozchody, jakie miały miejsce między dniem spisu a dniem ustalenia stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych, nie późniejszym niż dzień bilansowy. W ustawie o rachunkowości nie wskazano, jakim dokumentem należy dokonać ustalenia tego stanu. Naszym zdaniem, rzeczywisty stan środków trwałych na dzień bilansowy można potwierdzić protokołem z przeprowadzonej weryfikacji tych aktywów na ten dzień.
Przypomnijmy, że spis z natury środków trwałych przeprowadzają zespoły spisowe w obecności osób odpowiedzialnych materialnie, w terminach określonych w planie inwentaryzacji dla poszczególnych rejonów spisowych. Po przeprowadzonym spisie komisja inwentaryzacyjna sporządza protokół z rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych i przedstawia go kierownikowi jednostki. Jeżeli kierownik jednostki zatwierdzi protokół, to zawarte w nim postanowienia podlegają rozliczeniu w księgach rachunkowych pod datą spisu, nie późniejszą niż na ostatni dzień roku obrotowego, którego ten spis dotyczył. Warto pamiętać, że oprócz obowiązkowej inwentaryzacji rocznej, o której mowa w art. 26 ustawy o rachunkowości, jednostki mogą przeprowadzać także inwentaryzacje doraźne, np. związane ze zmianą osoby odpowiedzialnej materialnie za powierzone jej mienie, czy w sytuacji wystąpienia zdarzenia losowego. Co ważne, bez względu na to, czy przeprowadzona inwentaryzacja jest obowiązkowa czy doraźna, jej wyniki należy wprowadzić do ksiąg rachunkowych.
|