Facebook
Bilans 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2020  »  Pozostałe zagadnienia  »   Przeksięgowanie wyniku za rok poprzedni do rozliczenia, gdy ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przeksięgowanie wyniku za rok poprzedni do rozliczenia, gdy nie zostało zatwierdzone sprawozdanie za ten rok

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 6 (534) z dnia 20.03.2021

Spółdzielnia mieszkaniowa do końca 2020 r. nie zatwierdziła sprawozdania finansowego za 2019 r. Czy w tej sytuacji zysk z działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi za 2019 r. powinien być ujmowany w księgach rachunkowych na koncie 86, czy należy go przeksięgować na konto 82?

Saldo konta 86 "Wynik finansowy" podlega przeksięgowaniu na konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" pod datą zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok poprzedni. Jeżeli sprawozdanie za rok poprzedni nie zostało zatwierdzone, to należy tego dokonać pod datą ostatniego dnia danego roku obrotowego.

Spółdzielnie mieszkaniowe, jako jednostki posiadające osobowość prawną, prowadzą księgi rachunkowe i sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości, z uwzględnieniem specyfiki wynikającej z ustawy - Prawo spółdzielcze oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

W myśl art. 53 ust. 3 i 4 ustawy o rachunkowości, podział lub pokrycie wyniku finansowego netto może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający. Przy czym w jednostkach, których sprawozdanie podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta, zatwierdzenie sprawozdania musi być poprzedzone wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami. Oznacza to, że dopóki sprawozdanie finansowe nie zostanie zatwierdzone (dotyczy to zarówno jednostek zobowiązanych do badania sprawozdania, jak i nieobjętych tym obowiązkiem), nie jest możliwe dokonanie podziału lub pokrycia wyniku finansowego. Podział lub pokrycie wyniku dokonane bez spełnienia tego warunku jest bowiem nieważne z mocy prawa.

Zatem wynik finansowy za rok poprzedni przeksięgowuje się na konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" pod datą zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Oznacza to, że wynik finansowy danego roku trafia na konto 82 w księgach rachunkowych następnego roku obrotowego.

Co istotne, w odniesieniu do sprawozdań finansowych spółdzielni mieszkaniowych za 2019 r. termin ich zatwierdzenia został przedłużony do dnia odbycia walnego zgromadzenia spółdzielni, co powinno nastąpić w ciągu 6 tygodni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Termin ten przesunięto na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 września 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji (Dz. U. poz. 1667).

Więcej przeczytasz w Na temat przesunięcia terminu
zatwierdzenia sprawozdania finansowego
pisaliśmy w ZMR nr 20 z 2020 r. na str. 5

Jeżeli zatem na 31 grudnia 2020 r. sprawozdanie finansowe za 2019 r. nie zostało jeszcze zatwierdzone, to wynik finansowy za 2019 r. wskazane jest - naszym zdaniem - przeksięgować na konto 82 pod datą ostatniego dnia danego roku obrotowego, tj. pod datą 31 grudnia 2020 r.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.