Facebook
Bilans 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2020  »  Pozostałe zagadnienia  »   Znaczny spadek obrotów w 2020 r. a rozwiązanie umowy o badanie sprawozdania
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Znaczny spadek obrotów w 2020 r. a rozwiązanie umowy o badanie sprawozdania

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 36 (1079) z dnia 20.12.2020

Od wielu lat sprawozdania finansowe naszej spółki (z o.o.) podlegają badaniu przez biegłego rewidenta. Ponieważ w bieżącym roku odnotowaliśmy znaczny spadek przychodów nie spełniamy wymogów zobowiązujących nas do przeprowadzenia badania. Czy taka sytuacja może stanowić przesłankę do rozwiązania umowy o badanie za 2020 r.?

Spadek obrotów w 2020 r. nie może stanowić przesłanki do rozwiązania umowy o badanie sprawozdania finansowego za ten sam rok. Obowiązek przeprowadzenia takiego badania ustala się bowiem na podstawie wielkości osiągniętych w 2019 r.

Zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości, obowiązek badania rocznego sprawozdania finansowego za 2020 r. w przypadku kontynuujących działalność tzw. pozostałych jednostek, takich jak przykładowo spółki z o.o., jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne, cywilne, a także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wystąpi, jeżeli jednostki te w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdanie finansowe (tj. za 2019 r.) spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:

a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,

b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej: 10.646.250 zł (według wyliczenia 2.500.000 euro × 4,2585 zł/euro*),

c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej: 21.292.500 zł (według wyliczenia: 5.000.000 euro × 4,2585 zł/euro*).

* Do przeliczenia przyjęto średni kurs NBP ogłoszony na 31 grudnia 2019 r.

Nie ulega zatem wątpliwości, że o obowiązku badania sprawozdania za 2020 r. nie decydują wielkości osiągnięte w tym badanym roku, lecz w roku poprzednim. Zatem spadek wielkości przychodów ze sprzedaży za 2020 r. nie może decydować o obowiązku badania za ten rok. Zaznaczmy jednak, że znaczny spadek obrotów w 2020 r. może mieć wpływ na obowiązek badania sprawozdania za 2021 r. Jeżeli jednostka ma podpisaną umowę z audytorem np. na okres obejmujący m.in. przyszły rok, to brak obowiązku badania sprawozdania za 2021 r., w naszej ocenie, może stanowić podstawę do jej rozwiązania. Wprawdzie nie wynika to wprost z brzmienia art. 66 ust. 7 ustawy o rachunkowości, określającego przypadki stanowiące uzasadnioną podstawę rozwiązania umowy, ale mając na względzie fakt, że wyszczególnienie zawarte w tym przepisie stanowi katalog otwarty można taką przyczynę również uznać za uzasadnioną.

Dodajmy, że o rozwiązaniu umowy o badanie sprawozdania finansowego kierownik jednostki oraz firma audytorska informują niezwłocznie, wraz z podaniem stosownego wyjaśnienia przyczyn rozwiązania umowy, Polską Agencję Nadzoru Audytowego, a w przypadku jednostki zainteresowania publicznego - także Komisję Nadzoru Finansowego.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.