Facebook
Bilans 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2020  »  Pozostałe zagadnienia  »   Obowiązek sporządzania sprawozdania skonsolidowanego po przekształceniu firmy osoby ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Obowiązek sporządzania sprawozdania skonsolidowanego po przekształceniu firmy osoby fizycznej w spółkę kapitałową

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 22 (526) z dnia 20.11.2020

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą przekształciła tę działalność w jednoosobową spółkę z o.o. (spółkę "A"), w której zatrudnienie wynosi 700 osób, aktywa wynoszą 70 mln, a przychody 90 mln. Ta sama osoba fizyczna posiada 100% udziałów w innej spółce z o.o. (spółce "B"). Obie spółki dokonują wzajemnych transakcji (refaktura mediów, dzierżawa powierzchni, sporadycznie świadczenie usług). Dodatkowo prokurent spółki "A" jest członkiem zarządu w spółce "B". Czy po przekształceniu należy sporządzić skonsolidowane sprawozdanie finansowe?

W sytuacji opisanej w pytaniu nie ma obowiązku sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Zasady sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej określają przepisy rozdziału 6 ustawy o rachunkowości. W myśl art. 55 ust. 1 tej ustawy, jednostka dominująca, mająca siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, sporządza roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej, obejmujące dane jednostki dominującej i jednostek od niej zależnych wszystkich szczebli, bez względu na ich siedzibę, zestawione w taki sposób, jakby grupa kapitałowa stanowiła jedną jednostkę. Grupę kapitałową tworzą jednostka dominująca wraz z jednostkami zależnymi (por. art. 3 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy). Przez jednostkę dominującą - w świetle art. 3 ust. 1 pkt 37 ww. ustawy - rozumie się jednostkę będącą spółką handlową lub przedsiębiorstwem państwowym, sprawującą kontrolę nad jednostką zależną. Natomiast jednostką zależną jest jednostka będąca spółką handlową lub podmiotem utworzonym i działającym zgodnie z przepisami obcego prawa handlowego, kontrolowana przez jednostkę dominującą (por. art. 3 ust. 1 pkt 39 ww. ustawy).

Przepisy prawne Ujednolicone przepisy prawne
dostępne są w serwisie
www.przepisy.gofin.pl

Z kolei przez sprawowanie kontroli nad inną jednostką rozumie się zdolność jednostki do kierowania polityką finansową i operacyjną innej jednostki, w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych z jej działalności (por. art. 3 ust. 1 pkt 34 ww. ustawy). Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że forma prawna ma znaczenie w przypadku jednostki dominującej. Może być nią tylko spółka handlowa lub przedsiębiorstwo państwowe.

Z informacji zawartych w pytaniu wynika, iż to osoba fizyczna jest właścicielem (posiada po 100% udziałów) dwóch spółek z o.o. (spółki "A" i spółki "B"). W świetle przepisów ustawy o rachunkowości osoba fizyczna nie spełnia kryteriów jednostki dominującej, dlatego też nie występuje w tej sytuacji obowiązek sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Gdyby przykładowo spółka "A" (a nie osoba fizyczna) miała 100% udziałów w spółce "B", wówczas spółka "A" byłaby jednostką dominującą, zaś spółka "B" jednostką zależną. W takim przypadku wystąpiłby obowiązek sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego, oczywiście z uwzględnieniem zwolnień w tym zakresie przewidzianych w ustawie o rachunkowości.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.