POLECAMY |
||
Można rozwiązać umowę o badanie sprawozdania finansowego w przypadku, gdy jednostka przestała spełniać warunki wymienione w art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości określające obowiązek poddania sprawozdania badaniu. Spadek obrotów jednostki w 2020 r. może więc spowodować brak obowiązku badania sprawozdania finansowego ale dopiero za 2021 r. |
Obowiązek poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości mają kontynuujące działalność gospodarczą m.in. banki krajowe, oddziały instytucji kredytowych, oddziały banków zagranicznych, zakłady ubezpieczeń, zakłady reasekuracji, spółki akcyjne z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji, a także pozostałe jednostki, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,
c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.
Zatem obowiązek badania sprawozdania finansowego za 2020 r. ustala się w oparciu o parametry osiągnięte przez jednostkę w 2019 r. Stąd spadek obrotów w 2020 r. może spowodować wystąpienie braku obowiązku badania sprawozdania finansowego, ale dopiero za 2021 r.
Przypominamy, że rozwiązanie umowy o badanie jest możliwe w sytuacji zaistnienia uzasadnionej podstawy. Za uzasadnioną podstawę - w myśl art. 66 ust. 7 ustawy o rachunkowości - uznaje się w szczególności:
1) wystąpienie zdarzeń uniemożliwiających spełnienie wymagań określonych przepisami prawa dotyczącymi przeprowadzenia badania, zasadami etyki zawodowej, niezależności lub krajowymi standardami wykonywania zawodu,
2) niedotrzymanie warunków umowy innych niż skutkujące możliwością wyrażenia opinii z zastrzeżeniami, opinii negatywnej lub odmowy wyrażenia opinii,
3) przekształcenia, zmiany właścicielskie, zmiany organizacyjne uzasadniające zmianę firmy audytorskiej lub nieprzeprowadzenie badania.
Ustawodawca zaznacza jednak, iż różnice poglądów w zakresie stosowania zasad rachunkowości lub standardów badania nie stanowią uzasadnionej podstawy rozwiązania umowy o badanie sprawozdania finansowego (por. art. 66 ust. 8 ustawy o rachunkowości).
Należy podkreślić, że katalog zdarzeń wymienionych w ustawie o rachunkowości, jako zdarzeń będących uzasadnioną przyczyną rozwiązania umowy o badanie sprawozdania finansowego jest katalogiem otwartym. Stąd mogą również zaistnieć inne sytuacje uprawniające jednostkę do rozwiązania umowy z firmą audytorską. Jedną z nich może być zaprzestanie spełniania przez jednostkę warunków określonych w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości do poddania swojego sprawozdania finansowego badaniu.
|