POLECAMY |
||
Umowy o badanie sprawozdania finansowego nie muszą podpisywać wszyscy członkowie zarządu jednostki badanej. |
Według art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości, umowę o badanie sprawozdania finansowego w imieniu badanego podmiotu zawiera kierownik tej jednostki. W świetle natomiast w art. 3 ust. 1 pkt 6 tej ustawy, przez kierownika jednostki rozumie się członka zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy - członków tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę.
Przepisy ustawy o rachunkowości nie przesądzają jednak o tym, że umowa o badanie sprawozdania finansowego powinna zostać podpisana przez wszystkich członków organu będącego kierownikiem jednostki. W tym przypadku mają zastosowanie zasady reprezentacji ustalone dla danego podmiotu w umowie spółki lub odpowiednich przepisach.
Analogicznie wyjaśnienia w kwestii podpisywania umowy o badanie można znaleźć na stronie Polskiej Izby Biegłych Rewidentów: "(...) w przypadku umowy o badanie nie ma konieczności złożenia podpisów przez wszystkich członków organu będącego kierownikiem jednostki, bowiem jednostki gospodarcze mają możliwość samodzielnego (w ramach przepisów prawa) ustalania sposobu reprezentacji danego podmiotu, co w przypadku części jednostek gospodarczych jest np. uwidocznione w KRS. Celem zdefiniowania przez ustawę o rachunkowości pojęcia »kierownika jednostki« nie było wprowadzenie dodatkowych regulacji w odniesieniu do sposobu reprezentacji tych podmiotów, a jedynie osób odpowiedzialnych za realizację obowiązków nałożonych na podmioty tą ustawą. Tym samym zawarcie umowy o badanie sprawozdania finansowego należy traktować na takich samych zasadach jak składanie innych oświadczeń woli w imieniu danego podmiotu. Oznacza to, że uprawnienie do zawierania ww. umów w przypadku badanych podmiotów będzie tożsame ze sposobem reprezentacji ustalonym dla danego podmiotu w umowie spółki lub odpowiednich przepisach.
Powyższe regulacje należy również odnosić do zawierania umów dotyczących również innych niż badanie czynności rewizji finansowej (np. o wykonanie przeglądu sprawozdania finansowego)".
|