Facebook
Bilans 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2020  »  Koszty i przychody na przełomie roku  »   Wydanie towarów w grudniu 2020 r., a wystawienie faktury w styczniu 2021 r.
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wydanie towarów w grudniu 2020 r., a wystawienie faktury w styczniu 2021 r.

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 2 (530) z dnia 20.01.2021

Jesteśmy jednostką handlową. W grudniu 2020 r. wydaliśmy towary naszemu kontrahentowi, a w styczniu 2021 r. wystawiliśmy fakturę sprzedaży. W księgach którego roku powinniśmy ująć przychód z tytułu sprzedaży?

Jeżeli wydanie towarów nastąpiło w grudniu 2020 r., a fakturę sprzedaży wystawiono w styczniu 2021 r., to przychód - zarówno dla celów bilansowych, jak i podatku dochodowego - należy ująć w grudniu 2020 r.

W księgach rachunkowych przychody ze sprzedaży towarów, materiałów, produktów i usług ujmuje się w przychodach okresu, którego one dotyczą. Oznacza to, że przychód ewidencjonuje się w momencie wydania składnika majątku lub wykonania usługi. Warto dodać, że obowiązek podatkowy w VAT powstaje generalnie również z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi (por. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).

Przykład

I. Założenia:

  1. W grudniu 2020 r. jednostka handlowa "X" wydała kontrahentowi towary o wartości w cenie zakupu: 50.000 zł.
     
  2. W styczniu 2021 r. jednostka wystawiła kontrahentowi fakturę sprzedaży tych towarów na kwotę netto: 60.000 zł (plus VAT: 13.800 zł).
     
  3. Wydanie towarów z magazynu oraz fakturę sprzedaży jednostka ujęła w księgach rachunkowych grudnia 2020 r.

II. Dekretacja:

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. WZ - wydanie towarów z magazynu 50.000 zł 73-1 33
2. FS - faktura sprzedaży towarów:      
   a) wartość brutto 73.800 zł 20  
   b) VAT należny 13.800 zł   22-2
   c) wartość netto 60.000 zł   73-0

III. Księgowania:

Wydanie towarów w grudniu 2020 r., a wystawienie faktury w styczniu 2021 r.

Koszty i przychody na przełomie roku - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.