POLECAMY |
||
Ustawa o rachunkowości w art. 34a określa zasady ustalania przychodów z wykonania niezakończonej usługi objętej umową, w okresie realizacji dłuższym niż 6 miesięcy. Czy przepisy tego artykułu można zastosować również do przychodów z umów w okresie realizacji nie dłuższym niż 6 m-cy? Czy w polityce rachunkowości można dokonać następującego zapisu: "Kontrakty o okresie realizacji krótszym lub równym 6 m-cy rozlicza się na podstawie art. 34a ustawy o rachunkowości"?
Koszty wykonanych usług objętych niezakończonymi jeszcze umowami, o przewidywanym czasie wykonania nie dłuższym niż 6 miesięcy, mogą być rozliczane na dzień bilansowy zarówno według zasad określonych w art. 28 ust. 1 pkt 6, jak i w art. 34a i 34c ustawy o rachunkowości. Należy to określić w dokumentacji opisującej przyjęte przez jednostkę zasady (politykę) rachunkowości. |
Ustawa o rachunkowości nakłada obowiązek ustalania przychodów i kosztów według zasad określonych w art. 34a, 34c i 34d do usług, których umowny okres realizacji trwa dłużej niż 6 miesięcy oraz które zostały w istotnym stopniu wykonane na dzień bilansowy. W pozostałych przypadkach koszty wykonanych usług objętych niezakończonymi jeszcze umowami, o przewidywanym czasie wykonania nie dłuższym niż 6 miesięcy, rozlicza się na dzień bilansowy, według zasad określonych w art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości. Jest to tzw. produkcja w toku. Jeżeli określony w umowie czas wykonania jest krótszy niż 3 miesiące, to koszty tych usług mogą obciążać w całości koszt sprzedanych produktów w okresie ich poniesienia. Tak wynika z art. 34 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Należy jednak zauważyć, iż przepisy ustawy o rachunkowości nie mówią, iż do umów o przewidywanym czasie wykonania nie dłuższym niż 6 miesięcy nie stosuje się przepisów art. 34a i 34c tej ustawy.
Zasady wyceny usług uszczegóławia Krajowy Standard Rachunkowości nr 3 "Niezakończone usługi budowlane" (KSR nr 3). Zakres tego standardu został co prawda ograniczony wyłącznie do umów o usługi budowlane, jednak zasady ustalania przychodów i kosztów w nim zawarte zaleca się odpowiednio stosować także do innych usług o podobnym charakterze (np. do ustalania przychodów i kosztów z długoterminowych umów o usługi informatyczne, projektowe, geologiczne, naukowo-badawcze). Jak wynika z pkt 2.3 KSR nr 3, w celu zapewnienia jednolitości postępowania zaleca się stosowanie przewidzianych w art. 34a i 34c i określonych w standardzie zasad do wszystkich umów o usługi budowlane niezakończonych na dzień bilansowy, mogących mieć znaczący wpływ na sytuację finansową jednostki, niezależnie od długości okresu ich realizacji.
W związku z powyższym jednostki mogą umowy o przewidywanym czasie wykonania nie dłuższym niż 6 miesięcy rozliczać zarówno według zasad określonych w art. 28 ust. 1 pkt 6, jak i w art. 34a i 34c ustawy o rachunkowości. Sposób wyceny takich umów powinien wynikać z dokumentacji opisującej przyjęte przez jednostkę zasady (politykę) rachunkowości.
|