Facebook
Bilans 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2020  »  Inwentaryzacja  »   Uzgodnienie rozrachunków publicznoprawnych
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Uzgodnienie rozrachunków publicznoprawnych

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 1 (1080) z dnia 1.01.2021

Na koncie rozrachunkowym z ZUS widnieje saldo zobowiązań. Natomiast po zalogowaniu do platformy usług elektronicznych (PUE) na koncie płatnika pojawia się kwota nadpłaty. Czy w celu doprowadzenia do zgodności sald można wprowadzić dodatkowy zapis na koncie rozrachunkowym w korespondencji z kontem pozostałych przychodów operacyjnych?

Inwentaryzacji rozrachunków publicznoprawnych dokonuje się w drodze weryfikacji. Rozliczenie ustalonych różnic inwentaryzacyjnych musi zostać poprzedzone analizą i wyjaśnieniem przyczyn ich powstania. Nie jest zatem dopuszczalne przeksięgowanie ustalonej różnicy bezpośrednio na zwiększenie pozostałych przychodów operacyjnych.

Co do zasady, rozrachunki publicznoprawne należy objąć inwentaryzacją na ostatni dzień każdego roku obrotowego.

Inwentaryzację należności i zobowiązań z tytułów publicznoprawnych, w tym wobec ZUS, przeprowadza się, stosownie do przepisów art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości, drogą weryfikacji sald. Polega ona na porównaniu danych wynikających z ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami (np. listami płac czy deklaracjami składanymi do ZUS) i weryfikacji ich wartości. Weryfikacja ma na celu sprawdzenie poprawności i realności salda podlegającego inwentaryzacji. Doprowadza się w ten sposób do jego urealnienia.

Fakt przeprowadzenia weryfikacji salda powinien zostać potwierdzony odpowiednią adnotacją w protokole, z którego powinno wynikać, jakie salda poddano weryfikacji.

Ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin ich inwentaryzacji. Przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych (por. art. 27 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości).

Tak więc, w przypadku opisanym w pytaniu, gdy kwota wynikająca z ksiąg rachunkowych jest różna od wartości figurującej na platformie ZUS (PUE), w pierwszej kolejności należy zweryfikować kwoty wykazane w księgach rachunkowych. Dopiero, gdy taka weryfikacja potwierdzi prawidłowość wykazanych kwot, należałoby wystąpić do ZUS z prośbą o rozliczenie konta (tj. wyjaśnienie salda figurującego na PUE). Naszym zdaniem, choć rozrachunki publicznoprawne nie podlegają weryfikacji w drodze potwierdzenia salda w przypadku różnic, których jednostka nie jest sama w stanie rozliczyć, taka metoda wyjaśnienia wydaje się być konieczna. Nie jest natomiast dopuszczalne wyksięgowanie ustalonych różnic, bez ich wyjaśnienia, bezpośrednio w pozostałe przychody operacyjne. Przyczyn takich różnic może być bowiem wiele, a jako najczęstsze można wskazać błędy w rozliczeniach ZUS czy błędy w ewidencji księgowej. W związku z tym może wystąpić konieczność wprowadzenia stosownych zapisów korygujących.

Inwentaryzacja - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.