Facebook
Bilans 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2020  »  Inwentaryzacja  »   Uczestnictwo firmy audytorskiej w inwentaryzacji

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Uczestnictwo firmy audytorskiej w inwentaryzacji

Dodatek do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 14 (524) z dnia 20.10.2020

Nasza jednostka podlega badaniu przez firmę audytorską. W jakim terminie powinniśmy podpisać umowę z taką firmą, jeśli mamy umożliwić jej udział w inwentaryzacji znaczących składników majątku? Czy termin ten wynika wprost z ustawy o rachunkowości?

Jednostki, których roczne sprawozdania finansowe podlegają badaniu, wymienia art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Obowiązek wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego spoczywa na organie zatwierdzającym sprawozdanie finansowe jednostki, chyba że statut, umowa lub inne wiążące jednostkę przepisy prawa stanowią inaczej (por. art. 66 ust. 4 ustawy o rachunkowości). Jak wynika z art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości, organem zatwierdzającym jest organ, który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zatwierdzania sprawozdania finansowego. Przykładowo w spółce z o.o. organem zatwierdzającym są wspólnicy tej spółki, a w firmie osoby fizycznej jest nim jej właściciel.

Jak wskazuje wprost art. 66 ust. 4 ustawy o rachunkowości, wyboru firmy audytorskiej nie może dokonać kierownik jednostki, natomiast - na podstawie art. 66 ust. 5 tej ustawy - zawiera on z firmą audytorską umowę o badanie sprawozdania finansowego. Powinno to nastąpić w terminie umożliwiającym firmie audytorskiej udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych. Termin w jakim należy podpisać umowę nie został więc ściśle określony w ustawie o rachunkowości. Ustawodawca wskazuje jedynie, że podpisując umowę o badanie i przystępując do wyznaczenia terminu rozpoczęcia badania sprawozdania przez podmiot do tego uprawniony, należy uwzględnić obowiązujące w jednostce terminy rozpoczęcia inwentaryzacji znaczących składników majątku będących w jej posiadaniu, tak by biegły rewident miał możliwość uczestniczyć w ich inwentaryzacji. Na obowiązek udziału biegłego rewidenta w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych wskazuje również stanowisko w sprawie inwentaryzacji zapasów. W świetle tego stanowiska jednostka powinna zapewnić w szczególności by wybór podmiotu uprawnionego i zawarcie umowy o badanie nastąpiły przed rozpoczęciem inwentaryzacji zapasów drogą spisu z natury oraz aby biegły rewident (podmiot uprawniony) został:

  • zawiadomiony o terminach przeprowadzenia spisu z natury,
     
  • poinformowany o przeprowadzaniu spisu z natury w szczególnych warunkach, np. wymagających odpowiednich uprawnień lub wyposażenia.

Ustawa o rachunkowości dopuszcza bowiem, w odniesieniu do niektórych składników aktywów, rozpoczęcie inwentaryzacji nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego, a jej zakończenie do dnia 15 następnego roku. W jednostkach, w których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, inwentaryzacja niektórych składników majątku mogła rozpocząć się już 1 października 2020 r. W takiej sytuacji umowę o badanie należało podpisać jeszcze przed rozpoczęciem czynności inwentaryzacyjnych, czyli do 30 września 2020 r.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.