Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt zmian rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (druk nr 1156 z wykazu RCL). Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, nadrzędnym celem zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla (czadem). Każdego roku w Polsce w pożarach budynków lub innych obiektów budowlanych śmierć ponosi średnio 455 osób, a w zdarzeniach związanych z emisją tlenku węgla poszkodowanych jest od kilkuset do blisko dwóch tysięcy osób.
Proponuje się wprowadzenie do rozporządzenia § 28a, zgodnie z którym pomieszczenie mieszkalne lub jednostkę mieszkalną, w których są świadczone usługi hotelarskie, a także lokal mieszkalny, trzeba będzie wyposażyć w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu, spełniającą wymagania Polskiej Normy dotyczącej autonomicznych czujek dymu. Wymogu tego nie trzeba będzie stosować w przypadku ochrony pomieszczenia mieszkalnego, jednostki mieszkalnej lub lokalu mieszkalnego przez system sygnalizacji pożarowej. Ponadto pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, wchodzące w skład lokalu mieszkalnego lub lokalu użytkowego przeznaczonego na pobyt ludzi, znajdującego się w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia życia ludzi ZL, będzie musiało być wyposażone w co najmniej jedną autonomiczną czujkę tlenku węgla, spełniającą wymagania Polskiej Normy dotyczącej urządzeń elektrycznych do wykrywania tlenku węgla w pomieszczeniach domowych. Obowiązku takiego nie będzie, jeśli proces spalania odbywa się w urządzeniu z zamkniętą komorą spalania, a także gdy spalanie ma miejsce w zasilanym paliwem gazowym urządzeniu przeznaczonym do przygotowania posiłków.
Rozporządzenie ma wejść w życie w terminie 14 dni od ogłoszenia. Niemniej w przypadku lokali mieszkalnych oraz pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, wchodzących w skład lokali mieszkalnych - użytkowanych jako takie lokale lub pomieszczenia w dniu wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego, wymagania określone w § 28a rozporządzenia będą obowiązywać od 1 stycznia 2030 r. Z kolei w przypadku pomieszczeń mieszkalnych oraz jednostek mieszkalnych, w których są świadczone usługi hotelarskie, a także wchodzących w skład lokali użytkowych pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, użytkowanych jako takie pomieszczenia lub jednostki w dniu wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego, wymagania określone w § 28a rozporządzenia, będą obowiązywać od 30 czerwca 2026 r.
|