W dniu 24 września 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 września 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku VAT (Dz. U. poz. 1399). Rozporządzenie to obniża do 31 marca 2025 r. stawkę podatku VAT do wysokości 0% dla nieodpłatnych dostaw materiałów budowlanych na rzecz poszkodowanych w wyniku intensywnych opadów atmosferycznych i powodzi, które miały miejsce we wrześniu 2024 r.
0% stawka VAT ma zastosowanie w przypadku darowizn na rzecz poszkodowanych osób fizycznych oraz podmiotów, które prowadzą działalność edukacyjną, ochrony zdrowia, kulturalną, w zakresie opieki społecznej, opieki nad dziećmi, młodzieżą oraz osobami w podeszłym wieku, czy zbiorowego zakwaterowania uczniów i studentów.
Stawka VAT w wysokości 0% jest stosowana do darowizn materiałów budowlanych na rzecz wskazanych osób i podmiotów, dysponujących nieruchomością, w której w wyniku intensywnych opadów lub powodzi powstała szkoda, a która to nieruchomość położona jest na terenie gmin określonych w przepisach wydawanych na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
W wyniku katastrofalnych w skutkach zjawisk atmosferycznych, na podstawie tego przepisu zostało wydane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1371). Przepisy tego rozporządzenia, określając wykaz gmin poszkodowanych w wyniku wystąpienia powodzi we wrześniu 2024 r., odwołują się do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego (Dz. U. z 2024 r. poz. 1395 ze zm.).
Jednocześnie w celu zapobieżenia ewentualnym nadużyciom, 0% stawka VAT ma zastosowanie, pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy darowizny pomiędzy przekazującym darowiznę a poszkodowanym oraz przedłożenia przez poszkodowanego stosownego dokumentu potwierdzającego powstanie szkody w nieruchomości, w odniesieniu do której posiada on prawo do dysponowania. W przypadku osób fizycznych jest to kopia (potwierdzona za zgodność z oryginałem) części VII (wypełnionej w zakresie lit. A poz. 1-6 oraz lit. B) kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego sporządzonego przez ośrodek pomocy społecznej, z którego będzie wynikać, że nieruchomość danej osoby została zniszczona w wyniku działania intensywnych opadów i powodzi, które miały miejsce we wrześniu 2024 r. W przypadku pozostałych podmiotów, o których mowa w rozporządzeniu, dokumentem takim jest zaświadczenie wydane przez odpowiednio: wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, o poniesieniu z tych powodów strat w obiektach, w których podmioty te prowadzą działalność.
|