Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 24 września 2024 r. przyjęła projekty ustaw: o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, a także o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy.
W związku z powodzią rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, który wprowadza różne dodatkowe formy pomocy dla osób poszkodowanych przez ten żywioł.
Poszkodowani w powodzi, którzy posiadają kredyt mieszkaniowy i utracili - choćby czasowo - możliwość korzystania z domu lub mieszkania, będą mogli skorzystać z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Poprzez fundusz państwo spłaci raty kredytu za okres 12 miesięcy.
Dodatkowe preferencje w procesie przyznawania premii remontowych będą polegały na podwyższeniu premii remontowej z 25% do 50% lub 60% (w przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków).
Przewiduje się zasiłek losowy w wysokości 1.000 zł przeznaczony na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci, które realizują obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów i poniosły szkodę w wyniku powodzi, a także dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nie mogą pracować ze względu na zamknięcie np. żłobka lub nieobecność niani i muszą opiekować się dzieckiem.
Pracodawca będzie mógł wydłużyć czas wypłacania wynagrodzenia dla pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w związku z powodzią. Zostanie zwiększona o 4 dni liczba dni urlopu na żądanie w ramach urlopu wypoczynkowego. Ponadto pracownik będzie mógł wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy, aby przeciwdziałać zagrożeniom związanym z powodzią, zwalczać je lub usuwać skutki. Pracodawca nie będzie mógł zatrudniać pracownika zamieszkującego tereny objęte powodzią w godzinach nadliczbowych, ani delegować tego pracownika poza stałe miejsce pracy - bez jego zgody.
Zakłada się, że osoby poszkodowane przez powódź, które otrzymały lub otrzymają tzw. zasiłek powodziowy, dostaną dodatkowo zasiłek w wysokości 1.000 zł w celu pokrycia kosztów zużycia energii bądź zakupu paliwa do agregatów w związku z koniecznością osuszenia mieszkania lub domu.
Na dzień oddania GP do druku trwają prace w Sejmie nad omawianym projektem (druk sejmowy nr 672).
|