Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 10 września 2024 r. przyjęła projekty ustaw o zmianie ustawy: o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, a także o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. Ponadto rząd omówił projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Projekt zmian do ustawy o VAT dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Nowe przepisy przewidują uproszczenie obowiązków administracyjnych dotyczących VAT dla małych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w różnych unijnych państwach. Dzięki temu, małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE.
Projekt zakłada, że Polska (działająca jako państwo członkowskie siedziby działalności gospodarczej) będzie obsługiwać sprawy polskich podatników, którzy będą chcieli skorzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach UE. Jednocześnie będzie potwierdzać kwalifikacje do zwolnienia podatnikom, którzy posiadają siedzibę w innym państwie UE.
Ponadto projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów UE, które dotyczą miejsca świadczenia usług oraz procedury szczególnej w stosunku do dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Nowe zasady określania miejsca świadczenia dotyczą m.in. takich usług, jak wstęp na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne czy rozrywkowe. Odnoszą się do sytuacji, gdy obecność ostatecznego odbiorcy (podatnika lub konsumenta) tych usług jest wirtualna. Przykładowo VAT od transmisji internetowej koncertu nabytej przez podatnika lub konsumenta zostanie zawsze pobrany odpowiednio w państwie siedziby podatnika lub miejsca zamieszkania konsumenta. Przyjęte rozwiązanie będzie przeciwdziałać zakłócaniu konkurencji i umożliwi przekazywanie podatku VAT do państw członkowskich, gdzie usługę nabyto zgodnie z nowymi regulacjami.
Poza tym projekt wyłącza procedurę szczególną marży w stosunku do dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, które zostały nabyte z obniżoną stawką VAT.
Planuje się, że nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 r.
|