Pod obrady Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 583), zgodnie z którym renta socjalna zostanie na niezmienionym poziomie, ale:
Ustalając całkowitą niezdolność do pracy, lekarz orzecznik, za zgodą osoby ubiegającej się o rentę socjalną lub jej przedstawiciela ustawowego, zgłoszoną nie później niż w trakcie badania tej osoby, ma także ustalać niezdolność tej osoby do samodzielnej egzystencji, na zasadach i w trybie określonym ustawą emerytalną, nie tylko (jak obecnie) w celu uzyskania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, ale i wprowadzanego dodatku dopełniającego do renty socjalnej.
Ponadto projekt zakłada, iż w przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do:
kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 300% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Przy czym kwota obniżonej renty socjalnej nie będzie mogła być niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Renta socjalna nie będzie natomiast przysługiwała, jeżeli kwota renty rodzinnej lub wymienionego świadczenia pieniężnego przekroczy 300% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
W przypadku obniżenia renty socjalnej, kwota dodatku dopełniającego będzie ulegała obniżeniu o taki sam procent, o jaki obniżono rentę socjalną.
Podobnie w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, na zasadach określonych w art. 104 ustawy emerytalnej, zawieszeniu lub zmniejszeniu będzie ulegała nie tylko renta socjalna, ale i dodatek dopełniający.
Zakłada się, że ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
|