Osoba pełnoletnia, całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
może nabyć prawo do renty socjalnej, przyznawanej na stałe (jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała) lub na czas określony (jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa).
Renta socjalna, co do zasady, wynosi 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ustalonej i podwyższonej zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS, w więc od 1 marca 2023 r. - 1.588,44 zł.
Stanowią o tym art. 4 i art. 6 ustawy o rencie socjalnej. Przy czym ustawodawca zastrzegł, iż w przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej:
Analogiczna zasada obowiązuje w przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do świadczenia pieniężnego wprowadzonego do obiegu prawnego z dniem 21 kwietnia 2023 r., przyznanego na zasadach określonych w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia (Dz. U. poz. 658), która odpowiednio zmodyfikowała (także z dniem 21 kwietnia 2023 r.) art. 9, art. 12 ust. 3 i ust. 5 oraz art. 12c ust. 2a ustawy o rencie socjalnej.
Z przepisów tych wynika, że osoba ubiegająca się o rentę socjalną bądź ją pobierająca, jest obowiązana powiadomić:
W przypadku gdy uprawnienia do renty rodzinnej lub ww. świadczenia pieniężnego zostały ustalone przez organ emerytalno-rentowy, organ ten:
Jeśli rentę socjalną wypłaca organ emerytalno-rentowy, wypłata następuje w tej samej formie, w której następuje wypłata renty rodzinnej lub ww. świadczenia pieniężnego, wypłacanych w zbiegu z rentą socjalną.
|