Od 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie nowy obowiązek raportowania wybranych transakcji transgranicznych przez dostawców usług płatniczych, zwanych dalej PSP (Payment Service Providers).
Obowiązek ten został określony w ustawie z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 996).
Jak wynika z nowo dodanego do ustawy o VAT art. 110b ust. 1, dostawca usług płatniczych będzie obowiązany prowadzić ewidencję odbiorców płatności i płatności transgranicznych w odniesieniu do świadczonych usług płatniczych, w postaci elektronicznej, za każdy kwartał, jeżeli w ciągu kwartału świadczy usługi płatnicze odpowiadające ponad 25 płatnościom transgranicznym na rzecz tego samego odbiorcy płatności. Raportowanie będzie się odbywać elektronicznie w formie ustrukturyzowanego pliku XML.
Płatność uznaje się za płatność transgraniczną w przypadku, gdy płatnik znajduje się na terytorium jednego państwa członkowskiego, a odbiorca płatności znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego albo na terytorium państwa trzeciego.
Dane będą gromadzone na poziomie krajowym i co kwartał przekazywane do centralnego elektronicznego systemu informacji o płatnościach (CESOP).
Przez dostawcę usług płatniczych rozumie się dostawcę, o którym mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1-6 i pkt 9 ustawy o usługach płatniczych, natomiast przez odbiorcę płatności - odbiorcę, o którym mowa w art. 2 pkt 18 tej ustawy.
Obowiązek prowadzenia ewidencji nie dotyczy usług płatniczych świadczonych przez dostawców usług płatniczych płatnika w odniesieniu do płatności transgranicznej, w przypadku której co najmniej jeden z dostawców usług płatniczych odbiorcy płatności znajduje się na terytorium państwa członkowskiego. Dostawca usług płatniczych płatnika uwzględnia jednak te usługi płatnicze w obliczeniach, o których mowa w art. 110b ust. 4 ustawy o VAT.
Dostawcy usług płatniczych będą przechowywać ewidencję, w postaci elektronicznej, przez okres 3 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym nastąpiła płatność.
Ewidencja ta będzie udostępniana przez dostawcę usług płatniczych na zasadach określonych w art. 24b ust. 1 rozporządzenia Rady (UE) nr 904/2010:
1) państwu członkowskiemu pochodzenia dostawcy usług płatniczych, a w przypadku gdy dostawca usług płatniczych świadczy usługi płatnicze w państwie członkowskim innym niż państwo członkowskie pochodzenia - przyjmującemu państwu członkowskiemu,
2) Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej - w przypadku dostawców usług płatniczych, dla których państwem członkowskim pochodzenia lub przyjmującym państwem członkowskim jest Polska.
|