Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »    »  Aktualności i sygnały  »   ZUS od kwoty rekompensaty za likwidację jubileuszówek

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

ZUS od kwoty rekompensaty za likwidację jubileuszówek

Gazeta Podatkowa nr 48 (1819) z dnia 17.06.2021
Aneta Dąbrowska

Od kwoty jednorazowego świadczenia rekompensującego pracownikom likwidację nagród jubileuszowych płatnik nie opłaci składek ubezpieczeniowych do ZUS. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Oddziału ZUS w Lublinie z dnia 28 maja 2021 r., znak WPI/200000/43/429/2021.

Przedsiębiorca, który wystąpił o wydanie interpretacji, zamierza na mocy porozumienia zawartego z pracownikami zmienić wewnątrzzakładowy regulamin wynagradzania przyznający pracownikom prawo do wypłaty nagród jubileuszowych. Po wprowadzeniu zmian regulamin wynagradzania nie będzie już przewidywał przyznawania pracownikom nagród jubileuszowych. Z tego tytułu przedsiębiorca zamierza wypłacić pracownikom jednorazową rekompensatę z tytułu likwidacji wspomnianych nagród. Otrzymają ją wszyscy pracownicy, którzy mają przepracowaną odpowiednią liczbę lat, jak i ci, którzy prawo do nagrody jubileuszowej nabędą dopiero w przyszłości. Jak wyjaśnił, dotychczas obowiązujące w firmie przepisy przewidywały wypłatę wskazanych świadczeń nie częściej niż co 5 lat. Uważa, że wypłata wszystkim pracownikom jednorazowej rekompensaty w miejsce likwidowanych nagród jubileuszowych w terminie wcześniejszym niż termin nabycia przez nich uprawnień do znoszonych jubileuszówek i wynikający z tego przychód nie stanowi podstawy wymiaru składek ZUS. Znajduje tu bowiem zastosowanie § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

ZUS zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał jednocześnie, że powołany przepis wyłącza z podstawy wymiaru składek (społecznych i zdrowotnej) nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat. Przy czym przepis ten wskazuje na dwa warunki, których łączne spełnienie umożliwia skorzystanie z przewidzianego w nim zwolnienia, a mianowicie, że zasady przyznawania nagrody jubileuszowej powinny być uregulowane w zakładowych źródłach pracy (np. w regulaminie wynagradzania) i prawo do tej nagrody uregulowane w wewnętrznych przepisach obowiązujących w firmie powinno być obwarowane zastrzeżeniem, że przysługuje ona pracownikowi nie częściej niż co 5 lat. Ponadto przepis ten znajduje również zastosowanie w sytuacji, gdy pracodawca, likwidując w zakładowym układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania obowiązującym w firmie, instytucję nagród jubileuszowych, przewiduje możliwość wypłaty świadczeń pieniężnych mających charakter jednorazowej rekompensaty za rezygnację z przyznawania nagród jubileuszowych.

Wobec tego, rozstrzygając możliwość wyłączenia jednorazowej rekompensaty spod obowiązku opłacania składek, należy wziąć pod uwagę łącznie dwie przesłanki, tj. że wypłata tego świadczenia następuje w związku z likwidacją nagród jubileuszowych, a dotychczas obowiązujące zasady przyznawania i wypłaty tych nagród przewidywały, że nie przysługiwały one częściej niż co 5 lat.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.