Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »    »  Aktualności i sygnały  »   Praca na zleceniu a podwyżka emerytury do kwoty najniższej

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Praca na zleceniu a podwyżka emerytury do kwoty najniższej

Gazeta Podatkowa nr 36 (1807) z dnia 6.05.2021

Ustawodawca, określając w art. 85 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zwanej ustawą emerytalną, kwoty najniższych emerytur i rent, jednocześnie zastrzegł w art. 87 ust. 1 tej ustawy, iż w przypadku, gdy emerytura przysługująca z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w tym łącznie z okresową emeryturą kapitałową, okaże się niższa niż przewidziana dla tego świadczenia kwota najniższa, emeryturę przysługującą z FUS podwyższa się w taki sposób, aby suma tych świadczeń nie była niższa od tej gwarantowanej kwoty, o ile ubezpieczony:

  • mężczyzna - osiągnął wiek emerytalny wynoszący 65 lat i ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat,
  • kobieta - osiągnęła wiek emerytalny wynoszący 60 lat i ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat.

Co istotne, w świetle aktualnie obowiązujących przepisów, przy obliczaniu wymaganych okresów składkowych przypadających po dniu 1 stycznia 1999 r. miesiące, w których składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe były obliczone od podstawy wymiaru niższej od kwoty minimalnego wynagrodzenia pracowników, co do zasady, uwzględnia się w części odpowiadającej proporcji tej podstawy do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Wyjątek dotyczy m.in. sytuacji, gdy:

  • zmniejszenie podstawy wymiaru składek poniżej minimalnego wynagrodzenia nastąpiło na skutek pobierania świadczeń chorobowych albo
  • podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowiła kwota zasiłku stałego z pomocy społecznej, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna.

Problem z "uzbieraniem" wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego mogą mieć zatem osoby, które przez dłuższy czas świadczyły pracę na popularnych w ostatnich latach tzw. śmieciówkach, a więc np. w ramach umowy zlecenia. Dlatego w dniu 21 kwietnia 2021 r. trafił do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (nr EW-020-489/21), który zakłada poszerzenie grupy emerytów uprawnionych do podwyższenia przysługującej im emerytury do kwoty emerytury minimalnej. Otóż za sprawą proponowanych zmian, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe wymienione w art. 5-7 ustawy emerytalnej lub obliczone z uwzględnieniem zasad dotyczących proporcjonalności podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do kwoty minimalnego wynagrodzenia okażą się/są krótsze od wymaganych (do podwyższenia emerytury do gwarantowanej wysokości) odpowiednio 20- lub 25-letnich okresów składkowych i nieskładkowych, przy ustalaniu tych okresów:

  • mają być uwzględniane również, traktowane jak składkowe, okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z K.c. stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, niewymienione w art. 5-7 ustawy emerytalnej,
  • do uwzględnionych już okresów wykonywania ww. pracy, jako okresów składkowych, nie ma być stosowana zasada proporcjonalności podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do kwoty minimalnego wynagrodzenia,

w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tych okresów.

Zakłada się, że emeryt, któremu już ustalono wysokość emerytury z FUS, w tym łącznie z okresową emeryturą kapitałową, w kwocie niższej niż obowiązująca kwota najniższej emerytury, i który nie nabył prawa do jej podwyższenia do gwarantowanej wysokości, będzie mógł w każdym czasie zgłosić organowi rentowemu wniosek o podwyższenie sumy przysługujących mu świadczeń do tej kwoty z uwzględnieniem ww. okresów wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z K.c. stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Podwyższona na nowych zasadach emerytura miałaby przysługiwać od miesiąca zgłoszenia stosownego wniosku.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.