POLECAMY |
||
Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 16 lutego 2021 r. przyjęła m.in. projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, a także projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw.
Nowelizacja ustawy o dowodach osobistych dostosowuje polskie prawo do rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych i dokumentów pobytowych. Rozporządzenie UE nakłada na państwa członkowskie nowe obowiązki dotyczące niezbędnych zabezpieczeń w dokumentach tożsamości, w tym m.in. obowiązek wprowadzenia do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej, tj. odcisków palców.
Projekt ustawy przewiduje, że pobieranie odcisków palców odbywać się będzie podczas składania wniosku o wydanie dowodu osobistego. Odciski palców nie będą zamieszczane w warstwie elektronicznej dowodu osobistego wydanego osobie, która nie ukończyła 12. roku życia oraz osobie, od której pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.
Dzieciom do 12. roku życia wydawane będą dowody osobiste z 5-letnim okresem ważności. Obywatelom po ukończeniu 12. roku życia wydawane będą dowody osobiste z 10-letnim okresem ważności. W przypadku gdy czasowo niemożliwe będzie fizyczne pobranie odcisków palców osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego (np. z powodów medycznych - oparzenie lub inny wypadek), przewidziano 12-miesięczny okres ważności dokumentu.
Zmieni się również zawartość warstwy graficznej dowodu osobistego - dodany zostanie podpis posiadacza dokumentu. Jednocześnie wskazano przypadki, w jakich możliwy będzie brak podpisu - chodzi o dzieci do 12. roku życia i osoby powyżej 12. roku życia, jeśli nie będą mogły złożyć podpisu.
Pobieranie odcisków palców powoduje, że wniosek o wydanie dowodu osobistego dla osoby powyżej 12. roku życia będzie można złożyć jedynie osobiście w organie gminy. Możliwość składania wniosku o wydanie dowodu osobistego drogą elektroniczną pozostanie wyłącznie w przypadku dokumentu dla osób do 12. roku życia, od których nie będą pobierane odciski palców.
|