Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »    »  Aktualności i sygnały  »   Chorobowe dla pracownika od pierwszego dnia choroby finansowane ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Chorobowe dla pracownika od pierwszego dnia choroby finansowane przez FUS

Gazeta Podatkowa nr 8 (1779) z dnia 28.01.2021

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (zwanej ustawą zmieniającą) zmierzający do wprowadzenia, by od pierwszego dnia choroby przysługujące pracownikowi świadczenie chorobowe było finansowane przez FUS za pośrednictwem ZUS. Projektodawcy zakładają, aby było tak w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19. Stanowić ma o tym konkretny przepis dodany ustawą zmieniającą do specustawy w sprawie COVID-19. Zakłada się przy tym wejście w życie proponowanych zmian od dnia ogłoszenia ustawy zmieniającej.

W obecnym stanie prawnym pracownik za pierwsze w roku kalendarzowym dni niezdolności do pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres odpowiednio 33 lub 14 dni niezdolności do pracy. Ilość tych dni zależna jest od wieku pracownika. Młodsi pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia chorobowego za 33 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym, natomiast ci, którzy ukończyli 50. rok życia, prawo do tego świadczenia mają za krótszy okres, tj. za 14 dni w roku kalendarzowym.

Przy ustalaniu prawa do wynagrodzenia chorobowego stosowane są zasady odpowiednie dla zasiłku chorobowego. Świadczenie takie przysługuje po upływie 30 dni nieprzerwanego okresu ubezpieczenia chorobowego, do którego wlicza się poprzednie takie okresy, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Może ono jednak przysługiwać od pierwszego dnia ubezpieczenia (zatrudnienia) w okolicznościach wskazanych w art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej, a więc m.in. gdy pracownik legitymuje się wcześniejszym co najmniej 10-letnim okresem obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Wynagrodzenie chorobowe w każdym przypadku wypłacane jest i finansowane ze środków własnych pracodawcy. Tym samym stanowi konkretne obciążenie finansowe.

W związku z czasową niezdolnością do pracy w danym roku kalendarzowym trwającą dłużej niż odpowiednio 33 lub 14 dni pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego. Jest on finansowany ze środków FUS i należny stosownie do wieku pracownika dopiero od 34. lub 15. dnia niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym.

Projektodawcy podkreślają, że w sytuacji, gdy przedsiębiorcy muszą zmagać się z jednej strony z zagrożeniem COVID-19, a z drugiej dbać o miejsca pracy, należy uczynić co tylko możliwe, aby zdjąć wszelkie ciężary administracyjne.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.