Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »    »  Aktualności i sygnały  »   Różnice kursowe od środków pieniężnych

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Różnice kursowe od środków pieniężnych

Gazeta Podatkowa nr 86 (1752) z dnia 26.10.2020
Monika Kuźbińska

W wartości początkowej środka trwałego, do momentu oddania go do używania, należy uwzględnić różnice kursowe od własnych środków pieniężnych powstałe w związku z otrzymaniem i rozchodem pożyczki wydatkowanej na nabycie tego składnika majątku. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 września 2020 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.158.2020.1.AS.

Spółka, która zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji, nabyła nieruchomość na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Cena nieruchomości została ustalona w euro. Zakupiona nieruchomość została uznana za środek trwały. Na sfinansowanie jej zakupu spółka zaciągnęła pożyczkę wyrażoną w euro. Środki pieniężne tytułem pożyczki wpłynęły na rachunek walutowy spółki.

W dniu zapłaty za zakupioną nieruchomość spółka ustaliła różnice kursowe od własnych środków pieniężnych otrzymanych w ramach pożyczki na sfinansowanie tego nabycia. Obliczono je jako różnicę między wartością waluty w przeliczeniu na złote ustaloną na dzień wpływu do spółki pożyczki a wartością waluty w przeliczeniu na złote z dnia dokonania zapłaty. Wartość waluty w danym dniu ustalono z zastosowaniem średniego kursu waluty ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dany dzień, tj. odpowiednio dzień wpływu do spółki pożyczki i dzień uregulowania zobowiązania.

W przedstawionej sytuacji spółka miała wątpliwość, czy stosując metodę podatkową rozliczania różnic kursowych określoną w art. 15a ustawy w pdop, w wartości początkowej nieruchomości powinna uwzględnić różnice kursowe od własnych środków pieniężnych powstałe w związku z otrzymaniem pożyczki wydatkowanej na nabycie tego aktywa.

Prezentując własne stanowisko w tej sprawie zaznaczyła, że za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia. Jest to kwota należna zbywcy powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Cenę nabycia koryguje się również o różnice kursowe naliczone do tego dnia. Oznacza to, że w przypadku gdy transakcja nabycia środka trwałego jest wyrażona w walucie obcej, trzeba ustalić ewentualne różnice kursowe i odnieść je do wartości początkowej środka trwałego poprzez odpowiednią korektę.

Dalej spółka podkreśliła, że w działalności gospodarczej można wyodrębnić różnice kursowe transakcyjne związane z powstaniem przychodów lub kosztów (należności i zobowiązań), różnice kursowe od własnych środków pieniężnych dotyczące obrotu walutą na rachunku walutowym oraz różnice kursowe odnoszące się do operacji finansowych w formie udzielenia bądź otrzymania np. pożyczki. W ustawie o pdop nie sprecyzowano, jakie kategorie różnic kursowych powinny korygować cenę nabycia środków trwałych. Z tego względu spółka uznała, że wszelkie różnice kursowe, w tym od własnych środków pieniężnych, mające związek z nabyciem środka trwałego, powinny korygować jego wartość początkową przyjętą dla potrzeb amortyzacji podatkowej.

Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem spółki i odstąpił od uzasadnienia prawnego oceny tego stanowiska.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.