Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »    »  Aktualności i sygnały  »   VAT od zakupów dotyczących odwołanego koncertu

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

VAT od zakupów dotyczących odwołanego koncertu

Gazeta Podatkowa nr 75 (1741) z dnia 17.09.2020
Aleksandra Węgielska

W związku z niezależnymi od instytucji okolicznościami skutkującymi odwołaniem planowanych koncertów, które wygenerowały koszty udokumentowane fakturami, nie traci ona prawa do odliczenia VAT. Tym samym nie jest ona zobowiązana dokonać korekty uprzednio odliczonego podatku. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 15 lipca 2020 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.251.2020.1.AA.

Samorządowa instytucja kultury (filharmonia) we wniosku o interpretację wskazała, że w celu wykonywania czynności opodatkowanych ponosi koszty - nabywa towary i usługi oraz zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT skorzystała z prawa do odliczenia VAT. W przypadku koncertów, na których wstęp związany jest z zakupem biletów z 8% stawką VAT, od faktur zakupowych generujących koszty, związanych z tymi wydarzeniami, odlicza VAT naliczony w całości. Natomiast przy organizacji warsztatów edukacyjnych, na które bilety sprzedawane są ze stawką zwolnioną z VAT, nie odlicza VAT.

W związku z zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, działalność instytucji w zakresie organizowania koncertów i warsztatów została zawieszona do odwołania. W trakcie planowania wydarzeń (czynnościami opodatkowanymi stawką 8%) poniosła ona w minionych i bieżących okresach sprawozdawczych koszty dotyczące np. zakupu i wypożyczenia nut, druku materiałów promocyjnych itp., od których podatek VAT naliczony został odliczony w całości. W takiej sytuacji powstała wątpliwość, czy w związku z odwołaniem planowanych koncertów - czynności opodatkowanych 8% stawką VAT - instytucja ta ma prawo do odliczenia VAT z faktur zakupowych dotyczących tych wydarzeń i nie ma obowiązku korygowania okresów rozliczeniowych, w których odliczała VAT w całości od tych czynności.

Organ podatkowy wyjaśnił, że w omawianej sprawie należy odwołać się do orzeczenia TS UE w sprawie C-37/95, w którym TS UE stwierdził (odwołując się do zasady neutralności podatku VAT), że w sytuacji, kiedy nabycie towarów i usług zostało poczynione z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej, ale z powodów pozostających poza kontrolą podatnika, nie wykorzystał on nabytych towarów i usług w prowadzeniu tej działalności, zostaje zachowane prawo podatnika do odliczenia.

W świetle powołanego wyroku TS UE, organ stwierdził, że jeżeli nabycie przez instytucję towarów i usług było dokonane z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej VAT i skoro działalność filharmonii w zakresie organizowania wydarzeń kulturalnych została zawieszona z przyczyn niezależnych od woli instytucji, tj. w sposób niezawiniony, czy - jak to ujął TS UE - z powodów pozostających poza kontrolą podatnika, jego prawo do odliczenia w związku z tym nabyciem zostanie zachowane, a tym samym nie będzie podstaw do dokonywania korekt odliczonego VAT.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.