Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »    »  Aktualności i sygnały  »   Płatnik składek potwierdza okres ubezpieczenia dla celów emerytalno-rentowych

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Płatnik składek potwierdza okres ubezpieczenia dla celów emerytalno-rentowych

Gazeta Podatkowa nr 75 (1741) z dnia 17.09.2020
Honorata Urbaniak

Aktywni zawodowo emeryci i renciści kolejny raz mogą złożyć wniosek o przeliczenie pobieranych świadczeń. Chodzi tu o emeryturę obliczoną na starych zasadach oraz rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Emeryt lub rencista ma możliwość zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości świadczenia przez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów składkowych lub nieskładkowych. Kwotę przysługującego świadczenia zwiększa się wówczas doliczając:

  • do kwoty emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy po:
     
    • 1,3% zwaloryzowanej podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych, o których mowa w art. 6 ustawy emerytalnej,
       
    • 0,7% zwaloryzowanej podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych, o których mowa w art. 7 ustawy emerytalnej,
       
  • do kwoty renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy 75% części ustalonej dla renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Przy przeliczeniu emerytury lub renty okresy składkowe i nieskładkowe ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy. Takie ponowne przeliczenie wskazanych świadczeń następuje na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po:

  • zakończeniu kwartału kalendarzowego, jeżeli emeryt lub rencista pozostaje w ubezpieczeniu,
     
  • ustaniu ubezpieczenia, gdy ustało ono w danym kwartale.

Do wniosku o przeliczenie pobieranej z ZUS należności ubezpieczony powinien załączyć dokument (zaświadczenie/świadectwo pracy) potwierdzający podleganie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z danego tytułu, wystawiony przez płatnika składek. Dokument ten powinien zawierać przede wszystkim dane personalne ubezpieczonego, tj. imię i nazwisko, datę urodzenia, ewentualnie nr PESEL oraz imię ojca, a ponadto:

  • okres podlegania ubezpieczeniu (np. od dnia ... do nadal), wraz z wyszczególnieniem okresów pobierania świadczeń chorobowych,
     
  • datę wystawienia,
     
  • dane płatnika składek, m.in. nazwę, adres siedziby, NIP, co może wynikać z pieczątki płatnika,
     
  • podpis osoby upoważnionej do wystawienia tego dokumentu.

W związku z tym, że niebawem zakończy się III kwartał 2020 r., to już od 1 października 2020 r. emeryci i renciści będą mogli składać w ZUS wnioski o przeliczenie ich świadczeń wraz z wymaganym dokumentem poświadczającym podleganie ubezpieczeniu. Złożenie samego wniosku może wydłużyć postępowanie przed ZUS, który zobowiązany będzie wzywać świadczeniobiorcę do uzupełnienia wniosku, wskazując termin dostarczenia brakującego dokumentu oraz pouczenie o skutkach nieusunięcia braków wezwania.

Płatnicy składek zatrudniający świadczeniobiorców uprawnionych do emerytury obliczonej na starych zasadach albo renty z tytułu niezdolności do pracy mogą zatem przygotowywać się do wystawienia stosownego dokumentu.

Emeryci i renciści zamierzający wystąpić do ZUS z wnioskiem o przeliczenie świadczenia mogą wykorzystać formularz ERPO, dostępny w Programie DRUKI Gofin.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.