Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »    »  Aktualności i sygnały  »   Niekonstytucyjne zasady liczenia ekwiwalentu urlopowego dla policjanta
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Niekonstytucyjne zasady liczenia ekwiwalentu urlopowego dla policjanta

Gazeta Podatkowa nr 90 (1547) z dnia 8.11.2018

Trybunał Konstytucyjny w dniu 30 października 2018 r. orzekł o niezgodności art. 115a ustawy o Policji z Konstytucją RP (sygn. akt K 7/15).

Sprawa przed Trybunałem została wszczęta z inicjatywy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, który wniósł o zbadanie zgodności z Konstytucją przywołanego przepisu. Ustala on zasady obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop funkcjonariusza Policji. Wnioskodawca wskazał, że zaskarżona regulacja pozwala na ustalenie ekwiwalentu za jeden dzień niewykorzystanego przez policjanta urlopu w sposób mniej korzystny niż w przypadku innych służb mundurowych.

Zgodnie z art. 115a ustawy o Policji ekwiwalent za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wynosi 1/30 miesięcznego uposażenia zasadniczego, wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. W odniesieniu do innych służb mundurowych (funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, służby Kontrwywiadu i Wywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu, żołnierzy zawodowych) współczynnik do wyliczania ekwiwalentu odpowiada 1/22 lub 1/21 uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami do uposażenia o charakterze stałym. Odpowiada on w tych służbach średniomiesięcznej (w skali roku) liczbie dni roboczych funkcjonariuszy.

Zdaniem wnioskodawcy, prawo do ekwiwalentu za urlop - jako prawo majątkowe policjanta - powinno korzystać z równej ochrony prawnej. Tymczasem, z powodu stosowania przy wyliczaniu ekwiwalentu dla policjanta współczynnika 1/30 (który jest mniej korzystny niż w przypadku innych służb), ochrona ta nie jest zapewniona.

Trybunał Konstytucyjny zgodził się z zarzutami wnioskodawcy i uznał zaskarżony przepis za niezgodny z Konstytucją RP, m.in. z art. 66 ust. 2 Konstytucji, który stanowi, że pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów. W ocenie TK ekwiwalent jest substytutem niewykorzystanego urlopu, w związku z czym powinien odpowiadać wartości tego urlopu w naturze. Świadczeniem ekwiwalentnym za przepracowany dzień urlopu jest wynagrodzenie za jeden dzień roboczy. Stosowanie określonego w art. 115a ustawy o Policji współczynnika (1/30) skutkuje tym, że policjanci za każdy dzień niewykorzystanego urlopu otrzymują około 73% dziennego uposażenia, co jest niezgodne ze wskazaną normą konstytucyjną.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.