Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »   Podstawa świadczenia z tytułu choroby po pobieraniu zasiłku opiekuńczego
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Podstawa świadczenia z tytułu choroby po pobieraniu zasiłku opiekuńczego

Gazeta Podatkowa nr 31 (2114) z dnia 15.04.2024
Honorata Urbaniak

Aktualnie przebywam na zwolnieniu lekarskim i należne mi z tego tytułu chorobowe będzie wypłacane przez pracodawcę. W marcu 2024 r. byłam kilka dni na zasiłku opiekuńczym na dziecko. To moja pierwsza niezdolność do pracy od przeszło trzech lat. Wiem, że to 80% ze średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Co z marcem 2024 r., kiedy nie dostałam pełnego wynagrodzenia z powodu opieki nad dzieckiem, czy do średniej wliczy się część wynagrodzenia i zasiłek opiekuńczy, czy ten miesiąc nie będzie brany pod uwagę? W jaki sposób zostanie wyliczona podstawa do zasiłku chorobowego? (pytanie nr 1484507)

W pierwszej kolejności należy wskazać, że świadczeniem należnym uczestniczce forum z racji jej obecnej niezdolności do pracy jest wynagrodzenie chorobowe. Świadczenie takie przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem za pierwsze w roku kalendarzowym dni niezdolności do pracy w wymiarze odpowiednim do wieku pracownika. Szczegółowo reguluje to art. 92 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465). Skoro uczestniczka forum korzysta ze zwolnienia lekarskiego po raz pierwszy w 2024 r., to przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe. Ponieważ zgodnie z art. 92 § 2 K.p. jest ono obliczane według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłacane za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy, to zastosowanie tu ma ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780), zwana ustawą zasiłkową.

W myśl art. 36 ust. 1-2 ustawy zasiłkowej, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem zasadniczo stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Ustawodawca zastrzegł jednak, że podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju, nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy (art. 43 ustawy zasiłkowej).

Z pytania wynika, że uczestniczka forum aktualnie (kwiecień 2024 r.) jest niezdolna do pracy, a w marcu 2024 r. korzystała z zasiłku opiekuńczego. Ze wskazanych okoliczności wynika, że przerwa pomiędzy niezdolnością do pracy a koniecznością sprawowania opieki była krótsza niż miesiąc kalendarzowy.

Zgodnie z dyspozycją art. 43 ustawy zasiłkowej, dla ustalenia wysokości świadczenia chorobowego należnego uczestniczce forum za okres jej niezdolności do pracy przypadającej w kwietniu 2024 r. pracodawca powinien przyjąć podstawę wymiaru ustaloną dla zasiłku opiekuńczego. Rodzaj należnego świadczenia chorobowego w omawianym zakresie nie ma bowiem żadnego znaczenia (przykład).

Jeśli chodzi o wysokość należnego uczestniczce forum wynagrodzenia chorobowego, to ma ona rację, że świadczenie chorobowe wynosi 80% podstawy jego wymiaru.

W omawianej sytuacji nie wiadomo bowiem, czy obowiązujące u jej pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tytułu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną albo aby świadczenie było jej należne wskutek:

  • wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży,
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Przykład

Pracownica zatrudniona od 5 lat w okresie od 4 do 8 marca 2024 r. korzystała z zasiłku opiekuńczego. Pracodawca będący płatnikiem tego świadczenia ustalił jego podstawę w oparciu o wypłacone pracownicy wynagrodzenie za okres od marca 2023 r. do lutego 2024 r.

Wariant I - Pracownica w okresie od 1 do 15 kwietnia 2024 r. jest niezdolna do pracy. Pracodawca, ustalając pracownicy prawo do wynagrodzenia chorobowego, przyjął dotychczasową podstawę ustaloną na potrzeby zasiłku opiekuńczego.

Wariant II - Dziecko pracownicy w okresie od 1 do 15 kwietnia 2024 r. ponownie wymaga opieki, a pracownica spełnia warunki do zasiłku opiekuńczego. Pracodawca, ustalając pracownicy prawo do zasiłku opiekuńczego, przyjął dotychczasową podstawę ustaloną na potrzeby wcześniejszego zasiłku opiekuńczego.

Wariant III - Pracownica stanie się niezdolna do pracy od 1 do 15 maja 2024 r. Ponieważ przerwa pomiędzy świadczeniami chorobowymi przypadnie na kwiecień 2024 r., a więc wyniesie co najmniej jeden pełny miesiąc kalendarzowy, to do naliczenia należnego pracownicy wynagrodzenia chorobowego pracodawca ustali nową podstawę jego wymiaru. Za podstawę tego świadczenia przyjmie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres od maja 2023 r. do kwietnia 2024 r., stosując przy tym zasadę określoną w art. 38 ustawy zasiłkowej dotyczącą uzupełniania wynagrodzenia za miesiące, w których pracownica przepracowała co najmniej połowę obowiązującego ją czasu pracy.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.