Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Naruszenie służebności drogi koniecznej
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Naruszenie służebności drogi koniecznej

Gazeta Podatkowa nr 27 (964) z dnia 4.04.2013
Dawid Szwarc

Właściciel nieruchomości, przez którą przebiega wyznaczona sądownie droga konieczna, utrudnia mi korzystanie z niej. Służebność jest wpisana do księgi wieczystej. Co mogę zrobić, aby w legalny sposób przymusić sąsiada do respektowania przysługującego mi uprawnienia?

Skoro służebność ciąży na nieruchomości sąsiada, to ma on obowiązek znosić uciążliwość, jaką jest korzystanie (przechodzenie, przejeżdżanie) przez jego grunt w sposób oznaczony w treści orzeczenia ustanawiającego służebność. Jest to zasadne tym bardziej, że służebność drogi koniecznej ustanawia się za wynagrodzeniem. Służebność gruntowa dotyczy każdoczesnego właściciela danej nieruchomości.

W opisanej sytuacji Czytelnik ma prawo skorzystać przede wszystkim z tzw. roszczenia negatoryjnego, o którym mowa w art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.). Roszczenie sprowadza się do tego, że w przypadku naruszania służebności w inny sposób niż przez pozbawienie faktycznego władztwa nad służebnością, uprawnionemu z tytułu służebności przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Korzystając z tego roszczenia należy pamiętać przede wszystkim o wykazaniu istnienia uprawnienia ze służebności oraz udowodnieniu, że dochodzi do określonych naruszeń tego prawa.

Przed podjęciem formalnych kroków warto pisemnie zwrócić się do sąsiada z wezwaniem do zaprzestania uniemożliwiania korzystania z drogi. Jeśli sąsiad nie zmieni swojego postępowania, nie pozostanie nic innego jak skierowanie sprawy do sądu. W pozwie trzeba będzie dokładnie wskazać czego Czytelnik się domaga oraz opisać naruszenia, których dopuszcza się sąsiad. Pomocne może okazać się również załączenie dokumentacji zdjęciowej czy powołanie świadków.

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60