Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Koszty z tytułu amortyzacji w miesiącu przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Koszty z tytułu amortyzacji w miesiącu przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Przegląd Podatku Dochodowego nr 15 (447) z dnia 1.08.2017

Podatnik funkcjonował jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. W czerwcu 2017 r., na mocy aktu notarialnego, nastąpiło przekształcenie tego przedsiębiorcy w jednoosobową spółkę z o.o. W chwili przekształcenia osoby prowadzącej działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową składniki majątku podlegające amortyzacji zostały przeniesione do przekształconej spółki. Czy spółka z o.o. ma prawo odpisy amortyzacyjne zrealizowane w miesiącu przekształcenia wliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów? Zaznaczam, że odpisy amortyzacyjne naliczane są na koniec miesiąca.

Z interpretacji indywidualnych wydanych w ostatnim czasie przez organy podatkowe wynika, że spółka z o.o. ma prawo odpisy amortyzacyjne zrealizowane w miesiącu przekształcenia, wliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów.

Po przekształceniu przedsiębiorcy w jednoosobową spółkę z o.o., spółka ta odpisów amortyzacyjnych dokonuje na zasadzie kontynuacji, tj. z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz metody amortyzacji przyjętej przez przedsiębiorcę. Tak wynika z art. 16h ust. 3d updop.

Ustawa o CIT zawiera regulacje dotyczące sposobu ustalania wartości początkowej składników majątku m.in. w spółce z o.o. powstałej z przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową. Stosownie do art. 16g ust. 1 pkt 4b updop, w takiej sytuacji za wartość początkową uważa się:

  • wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne,
     
  • wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie składników majątku, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli rzeczy te lub prawa nie były amortyzowane.

Jeżeli przedsiębiorca przed przekształceniem opłacał zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, to po przekształceniu w jednoosobową spółkę kapitałową w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należy uwzględniać również odpisy amortyzacyjne przypadające za okres opodatkowania tym podatkiem (art. 16g ust. 21 updop).

Ustawa o CIT nie daje prawa do proporcjonalnego zaliczania w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych w miesiącu przekształcenia podmiotów. Natomiast art. 16h ust. 4 updop stanowi, że podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych:

  • w równych ratach co miesiąc albo
     
  • w równych ratach co kwartał, albo
     
  • jednorazowo na koniec roku podatkowego.

Stąd wynika, że kosztów z tytułu amortyzacji realizowanej w cyklu miesięcznym, przypadających na miesiąc przekształcenia, nie dzieli się. W zależności od tego, czy odpisy amortyzacyjne za miesiąc przekształcenia naliczone zostały przed przekształceniem, czy po przekształceniu, to w koszty uzyskania przychodów zalicza je podmiot przekształcony lub podmiot powstały z przekształcenia. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 czerwca 2017 r., nr 0111-KDIB1-1.4011.69.2017.1.BK oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11 czerwca 2015 r., nr ITPB3/4510-134/15/AD.

W tej kwestii odmienne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 marca 2013 r., nr IBPBI/2/423-214/13/PP. Organ ten uznał, że spółka z o.o. powstała z przekształcenia spółki jawnej postąpiła prawidłowo, ujmując w kosztach uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne za miesiąc przekształcenia w wysokości przypadającej proporcjonalnie na okres po przekształceniu. Niemniej jednak, z uwagi na regulacje zawarte w art. 16h ust. 4 updop, uważamy za słuszne stanowisko wyrażone we wspomnianych wcześniej nowszych interpretacjach indywidualnych organów podatkowych.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.