Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Zapłata gotówkowa za towar nabyty w 2016 r.
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zapłata gotówkowa za towar nabyty w 2016 r.

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 21 (956) z dnia 20.07.2017

Spółka z o.o. w 2016 r. nabyła towary od kontrahenta krajowego; wartość transakcji wyniosła 24.600 zł. Wydatki na zakup tych towarów spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów w 2017 r. (z chwilą ich sprzedaży). Czy w sytuacji, gdy spółka zapłaci za te towary w bieżącym roku gotówką, to o ich wartość będzie musiała zmniejszyć koszty uzyskania (rok podatkowy spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym)?

Nie. Z uwagi na to, iż wartość transakcji (opłaconej gotówką) nie przekroczyła 15.000 euro, spółka nie musi zmniejszać kosztów uzyskania przychodów o wartość towarów nabytych w ramach ww. transakcji.

Jak wynika z art. 15d ustawy o PDOP (obowiązującego od 1 stycznia 2017 r.), podatnicy nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca jednorazowej wartości transakcji przekraczającej 15.000 zł (określonej w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca ww. transakcji została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego, podatnicy - w miesiącu, w którym została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego:

  • zmniejszają koszty uzyskania przychodów albo
     
  • w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów - zwiększają przychody.

Powyższe regulacje mają generalnie zastosowanie do płatności dokonywanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2016 r. Nie stosuje się ich jednak do płatności dotyczących:

  • transakcji zawartych przed 1 stycznia 2017 r., jeżeli wartość transakcji nie przekraczała równowartości 15.000 euro (jest to limit płatności gotówkowych określony w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, obowiązujący do końca 2016 r.),
     
  • kosztów zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2017 r.

Tak wynika z art. 4-5 ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. poz. 780), która wprowadziła do ustawy o PDOP ww. art. 15d.

W pytaniu wskazano, że spółka w 2016 r. kupiła towary, których wartość zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów w 2017 r. Wartość transakcji przekroczyła 15.000 zł, ale nie przekroczyła 15.000 euro. To oznacza, że wydatków na zakup tych towarów spółka nie musi wyłączać z kosztów uzyskania przychodów w 2017 r., mimo, że w bieżącym roku zapłaci za nie gotówką.

Przykład

Rok podatkowy spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W grudniu 2016 r. spółka kupiła towary handlowe od kontrahenta krajowego; jednorazowa wartość transakcji wyniosła 24.600 zł (20.000 zł netto). Wartość tych towarów (w kwocie 20.000 zł) spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów w marcu br. (w związku z ich sprzedażą). Załóżmy, że spółka ureguluje zobowiązanie wobec kontrahenta w sierpniu br. gotówką.

Z uwagi na to, iż transakcja została zawarta przed 1 stycznia 2017 r., a jej wartość nie przekroczyła 15.000 euro, spółka nie będzie musiała zmniejszać kosztów uzyskania przychodów o wartość ww. towarów, mimo uregulowania zobowiązania gotówką.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.