Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »   Amortyzacja nieruchomości otrzymanej w darowiźnie
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Amortyzacja nieruchomości otrzymanej w darowiźnie

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (1018) z dnia 10.04.2019

Komandytariusz przekazał swojej córce w ramach darowizny nieruchomość, którą otrzymał w wyniku podziału zysku. Córka postanowiła wnieść tę nieruchomość jako wkład do innej spółki komandytowej. Czy odpisy amortyzacyjne od takiej nieruchomości będą mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów?

W przypadku środka trwałego otrzymanego w drodze darowizny, korzystającej ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, odpisy amortyzacyjne mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu (przy zachowaniu zasady kontynuacji amortyzacji) jedynie wówczas, gdy darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych. W sytuacji przedstawionej w pytaniu należy przyjąć, że to nie darczyńca (będący komandytariuszem), lecz spółka komandytowa dokonywała takich odpisów. W konsekwencji, w spółce, do której wniesiono nieruchomość, nie jest możliwe zaliczanie odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie ze znowelizowanym ustawą z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie m.in. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (a mającym zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2018 r.) art. 23 ust. 1 pkt 45a) ustawy o PDOF do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych:

a) nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku, jeżeli:

    • nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub
       
    • dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub
       
    • nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, lub
       
    • nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku,

b) jeżeli przed dniem 1 stycznia 1995 r. zostały nabyte lecz niezaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

c) oddanych do nieodpłatnego używania - za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania.

W art. 23 ust. 9 ustawy o PDOF wskazano natomiast, iż ww. przepisu (lit. a) nie stosuje się do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nabytych w drodze darowizny, jeżeli darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników. W takim przypadku stosuje się odpowiednio przepisy nakazujące kontynuację amortyzacji w zakresie ustalenia wartości początkowej, metody amortyzacji oraz uwzględnienia dotychczasowej wysokości odpisów amortyzacyjnych.

Jak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 16 stycznia 2019 r., nr 0115-KDIT3.4011.529.2018.1.PSZ, wydanej w analogicznej sprawie, przywołana zasada kontynuacji nie znajdzie jednak zastosowania w sytuacji przedstawionej w pytaniu. W takim bowiem przypadku darczyńca nieruchomości (tu: komandytariusz - ojciec) nie dokonywał odpisów amortyzacyjnych od darowanego środka trwałego. Odpisów dokonywała natomiast spółka komandytowa, która przekazała darczyńcy środek trwały (tu: nieruchomość) w ramach rozliczenia z tytułu wypłaty zysku. W konsekwencji nie zostanie spełniony warunek zawarty w ww. art. 23 ust. 9 ustawy o PDOF, a tym samym odpisy amortyzacyjne od takiej nieruchomości nie będą mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Jak wskazano w ww. interpretacji:

"(...) Zgodnie z informacjami podanymi we wniosku, środki trwałe mają zostać przekazane wspólnikowi Spółki komandytowej i tego samego dnia darowane Wnioskodawczyni. Oznacza to, że Wnioskodawczyni nie otrzyma darowizny od podmiotu, który dokonywał odpisów amortyzacyjnych - darowizna nie została przekazana przez spółkę, a przez syna Wnioskodawczyni, który w świetle przytoczonych regulacji nie był podmiotem uprawnionym do amortyzowania środków trwałych.

Powyższe oznacza, że w opisanym zdarzeniu przyszłym nie zostaną spełnione warunki wymienione w ustawie o podatku od osób fizycznych, uprawniające Wnioskodawczynię do zaliczenia odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych otrzymanych w darowiźnie od syna do kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując, nie można zgodzić się z Wnioskodawczynią, że z uwagi na "płynny przepływ" środków trwałych ze Spółki komandytowej do Jej firmy należy kontynuować odpisy amortyzacyjne, które będą stanowić koszty uzyskania przychodu. Darowiznę w postaci nieruchomości Wnioskodawczyni otrzymała od syna, lecz to nie syn, a spółka komandytowa dokonywała ich amortyzacji. Wnioskodawczyni nie może więc kontynuować odpisów amortyzacyjnych i zaliczać ich do kosztów uzyskania przychodów w swojej działalności gospodarczej.(...)"

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.