Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Dodatek za pracę w nocy nie zależy od umowy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dodatek za pracę w nocy nie zależy od umowy

Gazeta Podatkowa nr 94 (1239) z dnia 23.11.2015
Agata Barczewska

Zatrudniamy pracownika, który pracuje w nocy (około 70 godzin miesięcznie) w większości poza siedzibą pracodawcy. Wypłacamy dodatek za pracę w porze nocnej w kodeksowej wysokości. Czy w umowie o pracę tego pracownika powinien być dodatkowo punkt dotyczący prawa do tego dodatku?

NIE. Dodatek za pracę w porze nocnej jest świadczeniem, które przysługuje pracownikowi na podstawie Kodeksu pracy, w każdym przypadku wykonywania pracy w nocy. Wystarczy, że wystąpi fakt świadczenia pracy w porze nocnej, żeby pracownik nabył prawo do dodatku (art. 1518 Kodeksu pracy - Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.). Nie są do tego potrzebne dodatkowe zapisy w umowie o pracę.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu nie można jednak wykluczyć, że pracodawca będzie miał inne obowiązki w związku z zatrudnianiem pracownika w nocy. Jeżeli rozkład czasu pracy pracownika wspomnianego w pytaniu:

  • obejmuje co najmniej 3 godziny pracy w nocy lub
     
  • praca w tej porze przypada na co najmniej 1/4 wymiaru czasu pracy,

to, zgodnie z art. 1517 § 2 K.p., należy on do kategorii pracowników pracujących w nocy. Tej grupy zatrudnionych dotyczą pewne ograniczenia, jeżeli chodzi o dopuszczalny wymiar pracy w nocy. Co do zasady, nie może ona przekraczać w ich przypadku 8 godzin na dobę, jeżeli wykonywane są prace szczególnie niebezpieczne lub związane z dużym wysiłkiem umysłowym lub fizycznym. Pracodawca powinien określić wykaz takich prac, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub przedstawicielem pracowników oraz po skonsultowaniu wykazu z lekarzem medycyny pracy.

W razie zatrudniania pracowników pracujących w nocy pracodawca ma ponadto obowiązek, na żądanie pracownika, zgłosić fakt takiego zatrudnienia do właściwego okręgowego inspektora pracy. Należy przy tym zaznaczyć, że porą nocną w rozumieniu prawa pracy jest 8 godzin wyznaczonych przez pracodawcę z przedziału godzinowego od 2100 do 700.

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60