Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Podatki » Procedura podatkowa
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Kontrola podatnika w biurze rachunkowym

Gazeta Podatkowa nr 3 (1253) z dnia 11.01.2016
Małgorzata Żujewska

Otrzymałem z urzędu skarbowego zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej w zakresie VAT. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Biuro rachunkowe zajmuje się moimi sprawami rachunkowo-podatkowymi, m.in. składa deklaracje oraz przechowuje księgi podatkowe i dokumenty związane z ich prowadzeniem. Czy kontrola podatkowa może odbyć się w biurze rachunkowym?

TAK. Urząd skarbowy ma prawo wszcząć kontrolę podatkową, aby sprawdzić, czy i jak przedsiębiorca wywiązuje się z obowiązków wobec fiskusa. Urzędnicy przede wszystkim weryfikują dokumentację rachunkową pod kątem rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków.

Czynności kontrolne są wykonywane zasadniczo w siedzibie przedsiębiorcy lub miejscu związanym z jego działalnością gospodarczą. Działania te mogą odbywać się w mieszkaniu, jeżeli podatnik prowadzi w nim działalność. Dozwolone jest jednak przeprowadzenie kontroli podatkowej w miejscu przechowywania ksiąg podatkowych, innym niż siedziba przedsiębiorcy lub miejsce wykonywania działalności. Przewiduje to art. 80a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.). Kontrola podatkowa może więc odbyć się w biurze rachunkowym, które zajmuje się sprawami rachunkowo-podatkowymi przedsiębiorcy, w tym prowadzi i przechowuje księgi podatkowe. Wymaga to zgody lub wniosku przedsiębiorcy.


Urząd skarbowy wszczyna kontrolę podatkową z urzędu.


Kontrola podatkowa lub poszczególne czynności kontrolne mogą odbyć się również w siedzibie urzędu skarbowego, jeżeli może to usprawnić całą procedurę. Kontrolowany musi zgodzić się na to.

Procedura podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60