Wyszukaj

Jak szukać?»

Do 31 marca br. niektórzy pracodawcy przekazują do ZUS zgłoszenia o pracy szczególnej - ZUS ZSWA za 2016 r. (zobacz więcej)31 marca 2017 r. (piątek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8, CIT-8A, CIT-8B za 2016 r.31 marca 2017 r. (piątek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji IFT-2R za 2016 r.
Zamknij
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Zaokrąglenia w JPK
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zaokrąglenia w JPK

Poradnik VAT nr 23 (431) z dnia 10.12.2016

Przy zestawieniu rejestru VAT w formie JPK i deklaracji podatkowej występują rozbieżności wynikające z zaokrągleń. Czy należy dokonywać w JPK zaokrągleń tak jak w deklaracji VAT-7?

Od 1 lipca 2016 r. niektórzy podatnicy VAT, tj. tzw. duzi przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829) prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych są zobowiązani przekazywać bez wezwania organu podatkowego w formie elektronicznej (w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego) informację o prowadzonej dla celów podatku VAT ewidencji. Informację tę należy przekazywać za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu (bez względu na to, czy dany podatnik VAT rozlicza się miesięcznie, czy też kwartalnie).

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to zbiór danych, tworzony z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych, zawierający informacje o operacjach gospodarczych za dany okres, posiadający ustandaryzowany układ i format (schemat XML) umożliwiający jego łatwe przetwarzanie. W ramach struktur logicznych JPK wyróżniono m.in. strukturę 4 - ewidencje zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT).

Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT podatnicy VAT czynni są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, tj. m.in. kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu. W ewidencji tej ujmowane są przede wszystkim dane wynikające z faktur "sprzedażowych" i "zakupowych".

Kwoty na fakturach wykazywane są w zaokrągleniu do jednego grosza i w takiej samej wysokości są one ujmowane w ewidencjach prowadzonych na potrzeb podatku VAT. Natomiast w myśl art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Tak też stanowi pkt 2 objaśnień ogólnych do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K, VAT-7D), stanowiących załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 1136).

Z powyższego zatem wynika, że do deklaracji VAT-7 przenoszone są dane zawarte w podsumowaniu rejestru sprzedaży/zakupów, w ten sposób, że podstawę opodatkowania i kwotę podatku zaokrągla się zgodnie z art. 63 § 1 Ordynacji podatkowej. W konsekwencji może się zdarzyć tak, że podstawa opodatkowania wykazana w ewidencji VAT (a następnie przeniesiona do deklaracji VAT-7 po zaokrągleniu do pełnego złotego) pomnożona przez stawkę podatku będzie różniła się od kwoty podatku wykazanej w rejestrze (po zaokrągleniu).

Pojawia się więc pytanie, czy skoro w deklaracji VAT-7 kwoty są zaokrąglane do pełnych złotych, to czy również w ramach JPK należy stosować takie same zasady (tak aby rejestry VAT przekazywane w formie JPK zgadzały się w pełni z deklaracją VAT-7).

W broszurze informacyjnej dotyczącej struktury JPK_VAT (2) zamieszczonej na stronie www.mf.gov.pl w części "Pytania i odpowiedzi" Ministerstwo Finansów stwierdziło, że kwoty w JPK_VAT mają być raportowane w złotych i groszach, bez zaokrągleń.

Reasumując

 

Kwoty wykazywane w JPK nie podlegają zaokrągleniom, o których mowa w art. 63 § 1 Ordynacji podatkowej, a zatem dane z rejestrów VAT przekazywanych w postaci JPK mogą w niewielkim zakresie różnić się od danych wykazywanych w deklaracji VAT-7.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60