Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Nieodpłatne otrzymanie środka trwałego
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Nieodpłatne otrzymanie środka trwałego

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 4 (939) z dnia 1.02.2017

Spółka z o.o. otrzymała w drodze darowizny od innego podmiotu majątek ruchomy (środek trwały). Jak powinno wyglądać podatkowe i rachunkowe rozliczenie otrzymanego majątku?

Wartość nieodpłatnie otrzymanego składnika majątku stanowi przychód jednostki. O ile spełnia on definicję środka trwałego, jego wartość początkową należy ustalić w oparciu o ceny rynkowe, a następnie rozpocząć jego amortyzację. Dla celów bilansowych nieodpłatnie otrzymany środek trwały należy rozliczać za pośrednictwem rozliczeń międzyokresowych przychodów.

Przychód z tytułu otrzymania środka trwałego

Przychodem podatnika jest m.in. wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkami, które tu pomijamy. Wynika to bezpośrednio z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP.

Wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw, a tym samym wartość uzyskanego z tego tytułu przychodu, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania (por. art. 12 ust. 5 tej ustawy).

Wartość początkowa i odpisy amortyzacyjne

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOP, za wartość początkową środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie przyjmuje się wartość rynkową z dnia otrzymania, chyba że umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.

Jeżeli zatem w umowie o nieodpłatnym przekazaniu nie została określona wartość przekazanego spółce środka trwałego, to wówczas wartość przychodu odpowiadać będzie jego wartości początkowej przyjętej dla celów podatkowych, czyli w wartości rynkowej.

W sytuacji, gdy w związku z nieodpłatnym nabyciem środka trwałego został wykazany przychód, podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej tego składnika majątku (por. art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. a) ustawy o PDOP).

Ewidencja księgowa darowizny środka trwałego

W przypadku, gdy przedmiotem nieodpłatnego przyjęcia są środki trwałe lub środki trwałe w budowie, to powinny one być ujęte i rozliczone w księgach rachunkowych zgodnie z postanowieniami art. 41 ust. 2 ustawy o rachunkowości. W takiej sytuacji, do rozliczeń międzyokresowych przychodów zalicza się wartość nieodpłatnie otrzymanych środków trwałych, w tym także środków trwałych w budowie, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów (funduszy) własnych. Zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od nieodpłatnie otrzymanych środków trwałych lub środków trwałych w budowie. Zatem uwzględniając powyższe, nieodpłatne otrzymanie środka trwałego może zostać ujęte w księgach rachunkowych następująco:

   • otrzymanie środka trwałego:
      - Wn konto 01 "Środki trwałe",
      - Ma konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów";
   • rozliczenie kwoty figurującej na koncie 84, równolegle do odpisów
      amortyzacyjnych środka trwałego (Wn konto 40-0 "Amortyzacja"
      lub konto zespołu 5, Ma konto 07 "Odpisy umorzeniowe środków
      trwałych"):
      - Wn konto 84,
      - Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60