Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Podatki » Podatek dochodowy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przychody ze zbycia akcji rozlicza się w PIT-38

Przegląd Podatku Dochodowego nr 23 (407) z dnia 1.12.2015

Podatnik objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, przechodząc kilka lat temu na emeryturę, otrzymał od zakładu pracy pakiet akcji. W tym roku akcje te sprzedał. W jakim zeznaniu należy rozliczyć dochód uzyskany ze zbycia akcji?

Dochód uzyskany ze zbycia akcji należy rozliczyć w zeznaniu PIT-38.

Formularz PIT-38 służy do rozliczenia uzyskanych przez podatnika w roku podatkowym dochodów (poniesionych strat) z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 30b ust. 1 updof, w tym m.in. z odpłatnego zbycia akcji.

Generalnie przychody, koszty uzyskania przychodów, dochód/stratę z tytułu odpłatnego zbycia akcji ujmuje się w zeznaniu na podstawie otrzymanej informacji PIT-8C. Przy czym, jeżeli podatnik poniósł także inne koszty związane z przychodami wymienionymi w tej informacji, a niewykazane przez podmiot ją sporządzający, to ma prawo ująć te koszty w zeznaniu na podstawie posiadanych dokumentów.

Zeznanie należy złożyć (w przypadku podatników mających miejsce zamieszkania na terytorium Polski) do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy miejsce zamieszkania w kraju ustało przed tym dniem - według ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce.

Termin złożenia PIT-38 za 2015 r. upływa 2 maja 2016 r. (30 kwietnia 2016 r. przypada bowiem w sobotę). W tym samym terminie należy wpłacić podatek w wysokości 19% dochodu uzyskanego ze zbycia akcji.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60