Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Nagrody otrzymane w "Loterii Paragonowej" wolne od podatku
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Nagrody otrzymane w "Loterii Paragonowej" wolne od podatku

Przegląd Podatku Dochodowego nr 22 (406) z dnia 20.11.2015

Z dniem 1 października 2015 r. ruszyła zorganizowana przez Ministerstwo Finansów loteria promocyjna o nazwie "Loteria Paragonowa", która potrwa do 30 września 2016 r. Udział w niej może wziąć każdy, kto ukończył 18 lat i zarejestrował na specjalnej stronie internetowej paragon fiskalny wystawiony na kwotę co najmniej 10 zł brutto.

Celem przeprowadzenia takiej akcji jest zwiększenie stopnia przestrzegania przepisów prawa, zmniejszenie szarej strefy nieewidencjonowanych obrotów oraz podniesienie poziomu świadomości społeczeństwa o korzyściach płynących z posiadania paragonów.

Wśród uczestników zostaną rozlosowane nagrody rzeczowe, w tym samochody.

Niestety tego rodzaju przysporzenia majątkowe generalnie podlegają opodatkowaniu. Jedynie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6a updof wolne od podatku są wygrane m.in. w loteriach promocyjnych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2.280 zł, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Aby uniknąć konieczności zapłacenia przez zwycięzcę podatku, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 29 października 2015 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych od nagród otrzymanych w "Loterii Paragonowej" (Dz. U. poz. 1773). W przypadku podatników PIT zaniechaniem poboru podatku objął nagrody, których jednorazowa wartość przekracza 2.280 zł. Natomiast w przypadku podatników CIT zaniechaniem poboru podatku objął dochód stanowiący równowartość otrzymanych nagród. Zaniechanie ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 listopada 2015 r. do dnia 31 stycznia 2017 r.

Rozporządzenie weszło w życie 18 listopada 2015 r.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60