drukuj

IED - DOSTAWA TOWARÓW, O KTÓREJ MOWA W ART. 7A UST. 1 I 2 USTAWY, DOKONANA PRZEZ PODATNIKA UŁATWIAJĄCEGO TĘ DOSTAWĘ, KTÓRY NIE KORZYSTA Z PROCEDURY SZCZEGÓLNEJ, O KTÓREJ MOWA W DZIALE XII W ROZDZIALE 6A LUB 9 USTAWY LUB W ODPOWIADAJĄCYCH IM REGULACJACH, DLA KTÓREJ MIEJSCEM DOSTAWY JEST TERYTORIUM KRAJU

Oznaczenie IED stosuje się strukturze ewidencji w zakresie podatku należnego dla JPK_V7M/JPK_V7K.

Należy je stosować począwszy od rozliczenia za styczeń 2022 r.

Oznaczenie IED stosowane jest przez podatników ułatwiających za pomocą interfejsu elektronicznego dokonanie na terytorium UE przez podmiot trzeci - podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium UE następujących transakcji wymienionych w art. 7a ust. 1 i 2 ustawy:

    * SOTI w przesyłkach o wartości rzeczywistej nieprzekraczającej kwoty 150 euro,

    * wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO), lub

    * krajowej dostawy towarów na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem.

Oznaczenie to stosują jedynie ci operatorzy interfejsów elektronicznych, którzy nie są zarejestrowani dla celów procedur szczególnych IOSS lub OSS w Polsce lub innym państwie członkowskim lub odpowiadających im regulacjach innych państw członkowskich UE, dla których miejscem dostawy jest terytorium kraju.

Przez interfejs elektroniczny należy rozumieć dowolne urządzenie lub oprogramowanie pozwalające na nawiązanie kontaktu pomiędzy użytkownikiem będącym sprzedawcą a użytkownikiem dokonującym zakupu. Pojęcie to ma szeroki zakres i obejmuje m.in. strony internetowe, portale, portale elektroniczne, platformy, platformy handlowe, interfejsy oprogramowania aplikacji (API).

Zgodnie z art. 7a ust. 1 i 2 ustawy przyjmuje się, że podatnik ułatwiający za pomocą interfejsu elektronicznego ściśle określone w ust. 1 i 2 tego artykułu dostawy towarów, zasadniczo na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT na terytorium UE, dokonywane przez tzw. dostawców bazowych (ang. underlying supplier), samodzielnie:

    * otrzymał (nabył) te towary (fikcja prawna w postaci przyjęcia, że ma miejsce dostawa towarów B2B pomiędzy dostawcą bazowym a operatorem interfejsu elektronicznego) oraz

    * dokonał dostawy tych towarów (fikcja prawna polegająca na przyjęciu, że dochodzi do dostawy towarów B2C pomiędzy operatorem interfejsu elektronicznego a ostatecznym nabywcą tych towarów, tj. konsumentem, który faktycznie nabywa te towary).

Pojęcie "ułatwia" zostało zdefiniowane w art. 5b akapit pierwszy i drugi rozporządzenia 282/2011. Przez ten termin należy rozumieć korzystanie z interfejsu elektronicznego w celu umożliwienia nawiązania kontaktu pomiędzy nabywcą i dostawcą, który oferuje towary na sprzedaż poprzez interfejs elektroniczny, co skutkuje dostawą towarów poprzez ten interfejs.

UWAGI

Wyjaśnienia MF zawarte w pytaniach i odpowiedziach dotyczących JPK_VAT z deklaracją (https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/faq-jpk-vat-z-deklaracja/)