drukuj

MK - FAKTURA WYSTAWIONA PRZEZ PODATNIKA BĘDĄCEGO DOSTAWCĄ LUB USŁUGODAWCĄ, KTÓRY WYBRAŁ METODĘ KASOWĄ ROZLICZEŃ OKREŚLONĄ W ART. 21 USTAWY O VAT

Oznaczenie dowodu nabycia za pomocą symbolu MK stosuje się wyłącznie w strukturze ewidencji w zakresie podatku naliczonego dla JPK_V7M/JPK_V7K.

Mali podatnicy (o których mowa art. 2 pkt 25 ustawy o VAT) mogą wybrać kasową metodę rozliczeń podatku VAT zdefiniowaną w art. 21 ustawy o VAT. Jest ona specyficzna zarówno pod względem rozliczania podatku należnego, a dokładniej - momentu powstania obowiązku podatkowego - jak i pod względem rozliczania podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT faktura wystawiana przez małego podatnika rozliczającego VAT metodą kasową powinna zawierać wyrazy "metoda kasowa".

Odliczenie podatku naliczonego z faktury "metoda kasowa" możliwe jest w rozliczeniu za okres, w którym u dostawcy powstał obowiązek podatkowy i nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.

Zgodnie zaś z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy u małych podatników stosujących metodę kasową powstaje:

    1) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz czynnego podatnika VAT, bądź też

    2) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1.

Otrzymanie częściowej zapłaty za towar czy usługę powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Zatem, w przypadku, gdy podatnik otrzyma fakturę wystawioną przez podatnika będącego dostawcą lub usługodawcą, który wybrał metodę kasową rozliczeń (z adnotacją "metoda kasowa") to w strukturze ewidencji w zakresie podatku naliczonego w JPK_VAT z deklaracją w polu DokumentZakupu musi wybrać oznaczenie MK.

UWAGI

Wyjaśnienia MF zawarte w pytaniach i odpowiedziach dotyczących JPK_VAT z deklaracją (https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/faq-jpk-vat-z-deklaracja/)

"Czy ujmowany w ewidencji dokument może posiadać więcej niż jedno oznaczenie?

Tak. Przykład:

Faktura dokumentuje dostawę alkoholu na rzecz podmiotu powiązanego (art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). W ewidencji fakturę taką należy oznaczyć: wpisując wartość "1" w polach: GTU_01 oraz TP.

Nie mogą natomiast jednocześnie dla danego wpisu wystąpić oznaczenia "RO", "WEW", "FP" dla dokumentów sprzedażowych oraz "MK", "WEW", "VAT_RR" dla dokumentów zakupowych."

"Czy oznaczenia wprowadzone w nowym JPK_VAT z deklaracją, np. MPP, MK, FP, TP, GTU, dotyczą również faktur wystawionych w okresach przed wdrożeniem nowej struktury, lecz z powodu np. powstania obowiązku - wykazywanych w okresie obowiązywania nowej struktury?

Tak. Oznaczenia wprowadzone w nowej strukturze dotyczą także dokumentów wykazywanych w czasie jej obowiązywania, a wystawionych wcześniej. Dotyczy to również np. faktur zakupowych, które zostały wystawione przed okresem obowiązywania nowej struktury, gdy podatnik będzie korzystać z prawa do odliczenia w okresie jej obowiązywania."