Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zawieszanie i likwidacja firmy  »   Ze względu na dziecko firmę można zawiesić na ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ze względu na dziecko firmę można zawiesić na 3 lata

Gazeta Podatkowa nr 43 (1293) z dnia 30.05.2016
Marta Stefanowicz - Wasilewska

Od roku prowadzę mobilny gabinet kosmetyczny. Nie zatrudniam pracowników. Za 3 miesiące urodzę dziecko, w związku z czym zastanawiam się nad zawieszeniem mojej działalności. Na jak długo mogę zawiesić działalność firmy?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może zawiesić jej wykonywanie na okres do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 5. roku życia. Z takiego zawieszenia może korzystać tylko przedsiębiorca, który prowadził swoją firmę co najmniej 6 miesięcy przed jej zawieszeniem oraz tylko, jeżeli nie zatrudnia pracowników na podstawie stosunku pracy. Tak wynika z art. 14a ust. 1d ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.).

Czytelniczka spełnia oba te warunki, co oznacza, że będzie mogła zawiesić firmę nawet na 3 lata. Zawiesić firmę będzie mogła jednorazowo, na okres 3 lat lub wykorzystać ten okres w częściach (maksymalnie - 4) do ukończenia przez dziecko 5 lat.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zawieszanie i likwidacja firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60