Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »    »  Aktualności i sygnały  »   Skutki w VAT nieodpłatnego przekazania towarów
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Skutki w VAT nieodpłatnego przekazania towarów

Gazeta Podatkowa nr 32 (1386) z dnia 20.04.2017
Małgorzata Smolnik

Nieodpłatne wydania produktów - w związku z prowadzonymi przez podatnika działaniami marketingowymi/promocyjnymi - których jednostkowy koszt wytworzenia w momencie ich przekazania nie przekracza 10 zł netto, nie podlegają opodatkowaniu VAT. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 marca 2017 r., nr 0461-ITPP2.4512.63.2017.1.AK.

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka, która jest podmiotem należącym do grupy kapitałowej. W celu zwiększenia udziału produkowanych wyrobów na rynku żywności mrożonej w Polsce, a tym samym - zwiększenia wartości sprzedaży realizowanej przez spółkę, prowadzi ona szereg działań marketingowych i promocyjnych. Spółka w ramach wykonywanej działalności przekazuje nieodpłatnie wytworzone produkty na rzecz spółki X, która następnie redystrybuuje (również nieodpłatnie) otrzymane produkty do hurtowni, sklepów oraz klientów detalicznych na terenie całego kraju.

Realizowane są również akcje marketingowe/promocyjne, w ramach których do sprzedawanych produktów dołączane są gadżety reklamowe, takie jak: smycze, pendrive`y, kubki (także jednorazowe), szklanki, kufle, otwieracze, breloczki, segregatory, teczki, bidony, okulary, zapalniczki, długopisy itp. Otrzymane gadżety spółka X przekazuje następnie (nieodpłatnie) hurtowniom, sklepom czy klientom detalicznym.

Przedmiotem omawianych nieodpłatnych wydań są produkty, których jednostkowy koszt wytworzenia przez spółkę określony w momencie przekazywania nie przekracza 10 złotych (netto).

Spółka od organu podatkowego oczekiwała m.in. potwierdzenia prawidłowości swojego stanowiska, mianowicie że nieodpłatne wydania produktów na rzecz spółki X, których jednostkowy koszt wytworzenia w momencie ich przekazania nie przekracza 10 zł netto, nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Spółka wskazała, że w myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT należy rozumieć przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste m.in. podatnika lub jego pracowników, a także wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych

Ustawodawca wyłączył z opodatkowania czynność nieodpłatnego przekazania towaru, w sytuacji gdy spełnia on kryteria prezentu o małej wartości, określone w art. 7 ust. 4 ustawy o VAT, a jego przekazanie dokonywane jest na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

Przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1) o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób,

2) których przekazania nie ujęto w powyższej ewidencji, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

W świetle powyższego, zdaniem spółki, nieodpłatne przekazanie produktów na rzecz spółki X nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT - jako przekazanie tzw. "prezentów o małej wartości" na cele związane z działalnością gospodarczą spółki.

Organ podatkowy uznał postępowanie spółki za prawidłowe i stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpił od uzasadnienia prawnego.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60