Wyszukaj

Jak szukać?»

Do 30 kwietnia osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe powinny przekazać do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe za 2014 r.30 kwietnia 2015 r. upływa termin przekazania do PFRON sprawozdania finansowego za 2014 r.Do 30 kwietnia 2015 r. należy złożyć PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 za 2014 r.
Zamknij
Aktualnie jesteś: Prawnik radzi » Rodzina
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Nałożenie na byłego męża zakazu zbliżania

Gazeta Podatkowa nr 90 (818) z dnia 10.11.2011
Dawid Szwarc

Rozwiodłam się z mężem. Przyczyną rozpadu małżeństwa była przemoc fizyczna i psychiczna, której były mąż dopuszczał się wobec naszych dzieci i mnie. Po rozwodzie nadal obawiam się o nasze bezpieczeństwo. Czy istnieje możliwość zastosowania wobec byłego męża zakazu zbliżania się do mnie oraz naszych dzieci?

Jest to możliwe. W tym celu trzeba doprowadzić do skazania byłego męża za przestępstwo. Zakaz zbliżania się, jako środek karny, zostanie nałożony obok kary "podstawowej". Sąd może bowiem orzec obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu. Dotyczy to skazania m.in. za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, w tym przemocy przeciwko osobie najbliższej. Wynika to z art. 41a § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.). Sąd może (choć nie musi) zastosować ten środek karny.

Wniosek w tej sprawie może złożyć Czytelniczka jako osoba pokrzywdzona. Warto, aby przystąpiła do postępowania karnego jako oskarżyciel posiłkowy. Będzie mieć wówczas więcej uprawnień w czasie postępowania sądowego, w tym m.in. formalne prawo do składania wniosków (np. w sprawie orzeczenia zakazu zbliżania się), czy też do złożenia apelacji, jeśli wyrok nie będzie satysfakcjonujący.

Jeżeli Czytelniczka nie przystąpi do procesu w charakterze oskarżyciela posiłkowego, może jedynie, jako pokrzywdzona, zwrócić się do oskarżyciela publicznego (prokuratora), aby to on wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec jej byłego męża środka karnego w postaci zakazu zbliżania się. W takiej sytuacji, jeśli sąd nie przychyli się do takiego wniosku, pokrzywdzona nie będzie mogła wnieść apelacji od wyroku - będzie zdana jedynie na decyzję prokuratury. Pozostanie jej wówczas jedynie składanie pism do prokuratury z prośbą o złożenie odwołania od wyroku.

Rodzina - czytaj także:

Aplikacja dla Księgowych ! - ASYSTENT GOFIN - POZNAJ I POBIERZ - www.asystent.gofin.pl
www.sklep.gofin.pl
POLECAMY
www.PrzewodnikPrenumeratora.gofin.pl
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.pl
WIĘCEJ NA TEN TEMAT W ZASOBACH PŁATNYCH
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60